Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ildeki tüm okullara mezuniyet genelgesi! 'Katılım gönüllüdür' dendi...

Haziran ayında birçok okul kapanıp, son sınıfa gelen öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlenecek. Bu tarihlerin yaklaşmasına yakın Milli Eğitim Bakanlığı 81 ildeki okullara genelge yolladı. Genelge içeriğinde mezuniyet etkinlik düzenlemesi ve zorunluluk konuları kapsamında önemli kararlar yer aldı. İşte o yazıdan detaylar...

Genel 14.05.2019, 16:25
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ildeki tüm okullara mezuniyet genelgesi! 'Katılım gönüllüdür' dendi...

Haziran ayı yani son sınıflar için mezuniyet zamanı yaklaşmışken, okullara Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) tüm illerde uygulanması gereken bir genelge geldi.

"Zorlayıcı bir hüküm yok"

Okulların kapanma dönemi yaklaşırken Milli Eğitim Bakanlığı 81 ildeki okullara genelge yolladı. Genelgede, MEB yönergelerinde mezuniyet etkinliklerinin düzenlenmesine ilişkin herhangi bir zorlayıcı hüküm bulunmadığı, katılımın gönüllük esasına göre yapılması gerektiği vurgulandı.

Bakan Selçuk imzaladı

MEB'den okullara mezuniyet uyarısı yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanı Selçuk tarafından imzalanan genelge tüm okullara gönderildi. 

İşte o yazı:

''Bakanlığımıza bağlı her tür ve derecedeki resmî ve özel eğitim kurumunda, Türk Millî Eğitiminin genel ve özel amaçları doğrultusunda, öğrencileri bilgi ve beceri ile donatırken aynı zamanda millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerimizi benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek hedeflerimize yönelik kazandırılmaya çalışılan bilgi, beceri ve değerler, okullardaki etkinliklerin ve eğitim faaliyetlerinin merkezinde yer almaktadır. Bu kapsamda, eğitim ve öğretim sürecini tamamlayıp mezuniyet gerekliliklerini başarıyla karşılayan öğrenciler için mezuniyet günü düzenlenebileceği Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlan Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğin 7'nci maddesinde ifade edilmekle birlikte mezuniyet günü/töreni/balosu/gecesi vb. adlarla mezuniyet etkinliklerinin düzenlenmesine ilişkin herhangi bir zorlayıcı hüküm bulunmamaktadır. Öğrencilerin sevinçlerini paylaştıkları, başarılarını kutladıkları bu törenlerde Türk Millî Eğitiminin genel ve özel amaçları ile örtüşmeyen durumların meydana gelmemesi ve öğrencilerin zarar görmemesi için aşağıda yer alan hususlara riayet edilecektir. Mezuniyet günü kapsamında planlanan etkinliklerin Bakanlığımıza bağlı her tür ve derecedeki resmî ve özel eğitim kurumunda yukarıda yer alan açıklamalar doğrultusunda özenle yürütülmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.''

Yorumlar (0)