"Moskova'da uzlaşı konusunda fikir birliği sağlanmaya çalışılıyor"

- Filistinli grupların dün Rusya'da başlayan toplantıda uzlaşı ve bölünmenin sona erdirilmesi için fikir birliğine varmaya çalıştığı belirtildi

GAZZE (AA) - İslami Cihad Hareketince, Filistinli grupların dün Rusya'da başlayan toplantıda, uzlaşı ve bölünmenin sona erdirilmesi için fikir birliği sağlamaya çalıştığı bildirildi.

İslami Cihad Hareketi Lübnan Sorumlusu İhsan Ataya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantının Gazze Şeridi'ne uygulanan yaptırımlar gibi uzlaşı dosyasıyla doğrudan ilgili meselelere ilişkin olmadığını ifade ederek, "Toplantıda üzerinde anlaşmaya varılan konular hakkında grupların bakış açıları yakınlaştırılmaya çalışıldı." dedi.

Ataya, toplantıda bir araya gelen Filistinli grupların, Kahire'deki uzlaşı toplantılarını izleme ve daha önce imzalanan anlaşmalara saygı duyulmasının gerekliliğine vurgu yaptığını söyledi.

İhsan Ataya, hareketin, sonuç bildirisini imzalamayı reddetmesine ilişkin de iki ana maddenin itiraz konusu olduğunu bildirdi. Bunlardan ilkinin, 2015 Kahire Anlaşması'ndan bağımsız olarak Filistin Kurtuluş Örgütünün tek ve meşru temsilci sayılmasıyla ilgili olduğunu belirten Ataya, ikinci maddenin ise 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasıyla ilgili olduğunu ifade etti.

Filistinli ana siyasi örgütlerin temsilcileri ve Rus yetkililer arasında önceki gün başlayan görüşmeler bugün de devam edecek.
Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE