Öğretmen ve memurların 23 Haziran seçim görevi sorgulaması nasıl yapılır?

31 Mart seçimlerinde öğretmenlere resen görevlendirilmelerine karar verilmesi durumuna rahatsız olmuşlardı. YSK, tekrar yenilenecek olan İstanbul seçimlerinde, 31 Mart seçiminde görev yapan il ve ilçe seçim kurullarının 23 Haziran’da da göreve devam etmesi gerektiği kararını aldı.

Genel 12.06.2019, 10:40 12.06.2019, 11:15
Öğretmen ve memurların 23 Haziran seçim görevi sorgulaması nasıl yapılır?

Son zamanlarda seçimlerde öğretmenlere resen karar verilmesi kendileri tarafından istenmiyor. 

31 Mart seçim öncesi verilen karar

31 Mart seçimlerinde öğretmenlere resen görevlendirmeler verilmişti. Dahası pek çok yerden gelen bilgiler  gösteriyor ki bu resen yapılan görevlendirilmeler bile oldukça özensiz yapılmaktadır. Geride kalan seçim süreçlerinden örnek vermek  gerekirse; seçim kararının alınmasıyla birlikte ilçe seçim kurullarına mazeretlerini belirten dilekçeleri veren öğretmenlere dahi resen görev verildi. Bunların içerisinde kanser hastası olan öğretmen de, 7 aylık hamile olan öğretmen de, hatta karı koca öğretmen olup çocuklarını başkasına bırakma şansı olmayanların her ikisine birden re sen seçim görevi verildiği oldu.

23 Haziran kararı

İstanbul seçimleri için aynı seçmen kütükleri geçerli olacak. 23 Haziran'a kadar 18 yaşını dolduranlar dahil, yeni seçmen yazılmayacak. Kısıtlı olan, ölü görünen ve hem cezaevinde hem de ikametgahında seçmen görülenler ise seçmen kütüklerinden düşülecek. Bu durumdakilerin sayısının 2 bin 500 civarında olduğu belirtiliyor. Seçime girecek adaylar da değiştirilemeyecek. Bu değişiklik ancak ölüm veya istifa halinde mümkün olabilecek ve istifa edecek adaylar İl Seçim Kurulunun belirlediği takvim kapsamında bu kararını bildirecekler.

Görevin çıkıp çıkmadığını kontrol etmen için aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz;

 https://secmen-ist.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi-istanbul.jsp?fbclid=IwAR0OKIfSTFlQ1gA35TFYtoXClKtw6zYQqGQeRIupeqw5AaRd4cu5QDgwfNM

YSK'nın kararı

En son, seçimi iptal kararını dayandırdıkları sandık kurullarında devlet memuru olmayan kişilerin görevlendirilmesi gerekçesini unuttuklarını düşündüren “31 Mart seçiminde görev yapan il ve ilçe seçim kurullarının 23 Haziran’da da göreve devam etmesi” kararıyla kamuoyu karşısına çıktı YSK.

Yorumlar (0)