Okullar ne zaman tatil olacak? 2019 yaz tatiline kaç gün kaldı? Karneler ne zaman verilecek?

Yeni eğitim sistemi açıklamasından sonra birçok öğrenci, öğretmen ve veli okulların ne zaman kapanacağını merak etmeye başladı. 2019 okul tatili ne zaman? Okullar ne zaman kapanacak ve karneler ne zaman dağıtılacak? Yaz tatiline geri sayımın başladığı bu tarihlerde işte tüm bu soruların cevabı...

Genel 22.05.2019, 16:49 22.05.2019, 21:38
Okullar ne zaman tatil olacak? 2019 yaz tatiline kaç gün kaldı? Karneler ne zaman verilecek?

Okulların tatil olmasına az bir zaman kalmışken birçok öğrenci ve veli, 'okullar ne zaman kapanacak' ve karne ne zaman verilecek sorularını aratıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yeni eğitim takvimi açıklaması da tarihler konusundaki merakı arttırdı.

 Yaz tatili yapacak öğrenciler için uzmanlar çeşitli önerilerde bulunuyor. Milli Eğitim Bakanı Selçuk yaz tatili sürelerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. İşte 2019 Yaz tatil tarihi...

2018 - 2019 Eğitim öğretim dönemi için yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) takvimine göre; 4 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayan ikinci kanaat dönemi 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 2019 - 2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak. 

2019 okullar ne zaman tatil olacak?

1 Haziran'da başlayacak Ramazan Bayramı tatil ise 9 gün sürecek. Yani öğrenciler 10 Haziran'da yeniden ders başı yapıp 14 Haziran'da karnelerini alarak, yaz tatiline çıkacak

Milli Eğitim Bakanı'ndan yeni eğitim takvimi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te katıldığı programda, eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Selçuk, "Okulların tatil programıyla ilgili bir değişiklik yapılacak mı? Bölgelere göre tatil düzenlemesi mümkün mü?" sorusu üzerine, bölgelere göre tatilin şu anki mevzuatla da mümkün olabileceğini ifade etti.

Tatil süreleri konusundaki farklı uygulamalara, Türkiye'de özellikle doğudaki birçok ilde ağır kış şartlarına işaret eden Selçuk, şunları kaydetti:

"Biz bu tek tip anlayışımızdan kaynaklanan neden dolayısıyla, bölgesel tedbir almakta biraz zorlanıyoruz. Aslında sayın valilerin denetiminde bu konu. Fakat önümüzdeki süreçte bu konuyla ilgili kısa zamanda bir açıklama da yapacağız. Bunu Kültür ve Turizm Bakanlığımızla da başka kurumlarla da görüştük. Tatillerin düzenlemesi, araya küçük tatiller koymakla ilgili bir açıklamamız olacak. Fakat Türkiye birden bire hemen 200 gün, 220 gün olsun gibi bir hazırlığa henüz sahip değil. O, zaman içerisinde dikkate alınabilecek bir şey. Şu anda biz mevcudu ne kadar iyi yapabilirizin peşinde olmalıyız ve bu amaçla da bölgelere göre tatil olabilir, bunun önü açılabilir. Konuyla ilgili takvimi ilan ettiğimizde aslında sayın valilerin zaten yetkisinde olan bazı hususların çok daha işlevsel bir biçimde bölgesel olarak yapılması söz konusu olacak."

Yaz tatili için velilere öneriler

1. Tatilde çocuklarınızla zaman geçirin!

Yarıyıl tatili boyunca çocuklarınızla birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Çocukları sinemaya götürün, onlarla oyunlar oynayın,  akraba ziyaretleri yapın, onların sosyalleşmesini sağlayın. Siz de çocuklarınızla birlikte sosyalleşin.Ailesiyle verimli zaman geçiren öğrencilerin, okulda daha başarılı olduklarını unutmayın.

2. Çocuklarınıza tatil boyunca ders çalışması için baskı yapmayın!

Tatil dönemlerinde çocukların başarı düzeyini artırmak için ders ve oyun zamanlarını planlayın. Motivasyonlarını ders çalışma bakısı altında bırakmayın. Okulda verilen ödevlerin ve yeni dönem hazırlıklarının yapılmasını sağlayın, ancak bunu tatil süresine yayarak yapın.

3. Çocuklarınızla birlikte oyunlar oynayın!

Tatilin öğrenciler için bir oyun ve dinlenme süresi olduğunu unutmayın.  Çocuğunuz hem arkadaşlarıyla hem de sizinle oyun oynamak ister. Türkiye’de özellikle bu yıl okullarda ders olarak okutulan “Akıl Oyunlarından” faydalanın. Çocuğunuz matematik, konsantrasyon, görsel algı, sosyal iletişim gibi yeteneklerini geliştirmek için onun yaş grubuna uygun akıl oyunları alın ve ailece bu oyunları oynayın. Emin olun siz de en az çocuklar kadar eğleneceksiniz.

Yorumlar (2)
Derin 4 ay önce
Merhaba benim 4 . 3.2 yaşlarında çocuklarım var ve ise ihtiyacım var ancak onları emanet edecegim kimse yok nasıl olabilir aynı zamanda iki yıllık kozmetik teknolojisi bölümü mezunuyum ama bu durum nasıl olacak bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim