Pedagojik formasyon nedir? Formasyon nasıl alınır? Formasyon kaldırılıyor mu?

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmen olmak ve kendini o alanda geliştirme fırsatı yakalamak için aldığı formasyon belgesini kaldıracaklarına dair açıklamalarda bulunmuştu. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, bayramdan sonra formasyonun kaldırılacağını belirtmişti. Bunun üzerine “change.org” sitesinde formasyon kaldırılmasın diye imza kampanyaları başlatıldı.

Pedagojik formasyon nedir? Formasyon nasıl alınır? Formasyon kaldırılıyor mu?

Formasyon, Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmen olmasını sağlayan ve bu alanda kendini geliştiren kişilerin aldığı belgedir. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın formasyonu kaldıracaklarına dair açıklamaları gündeme gelmişti. Ardından Milli Eğitim Bakanı Mustafa Safran'da formasyonun kaldırılacağına dair açıklamalarda bulundu. Bunun üzerine formasyon kaldırılması adına destek amaçlı imza kampanyaları düzenlendi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran tarafından yükseköğretim elemanları ile bir araya gelinen toplantıda yapılan formasyonun kaldırılacağı açıklaması üzerine imza kampanyaları başlatıldı.

Formasyonun kaldırılmaması için imza toplandı

Geçtiğimiz yıl formasyonun kaldırılacağı gündeme gelmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz 2023 Vizyon Belgesinin açıklandığı toplantıda, eğitim fakültesi mezunu olmayıp öğretmenlik mesleğini yapmak isteyen kişilerin almak için çaba sarf ettiği pedagojik formasyon şartını kaldıracaklarını açıklamıştı. 

Erdoğan, Eğitim sisteminde uygulanacak yeniliklere ilişkin, "Önümüzdeki dönemde bir öğretmenlik meslek kanunu hazırlanıp çıkarılacak. Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. halen 4+2 olmak üzere toplam 6 yıl olan sözleşme süresini, 3+1 toplam 4 yıla indiriyoruz. Öğretmenliğe kabulde uygulanan Pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Artık bu eğitimi bakanlığımız kendisi verecek. Anaokulu eğitimini de gerekli alt yapıyı oluşturduktan sonra zorunlu hale getireceğiz" demişti.

Pedagojik formasyon nedir?

Pedagojik formasyon, öğretmen adaylarının eğitim ve öğretim verebilmesi için alması gereken bir eğitim. Eğitim fakülteleri ‘pedagojik formasyon’ dersi alarak mezun olurken, diğer öğretmen yetiştiren kurumların mezunları da isterse eğitim fakültelerinde bu eğitimi tamamlayabiliyor. Adaylara gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler veriliyor. Bu programlara MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun açıkladığı yaklaşık 100’e yakın alandan mezun olan herkes katılabiliyor. Pedagojik formasyon programları, sadece eğitim/eğitim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılabiliyor. Bunlardan bazılarının ücretleri 10 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Formasyonu kimler alabilir? 

Formasyon için öncelikle MEB tarafından belirlenen pedagojik formasyon eğitimi alabilen bölümlerden birini okumanız veya okuyor olmanız lazım. Eğer hala okuyorsanız bu bölümde en az 2 yarıyıl bitirmiş olmanız lazım. Formasyon eğitimi alabilen bir bölümde okuyup okumadığınızı MEB’den bakabilirsiniz. Ayrıca akademik ortalama, üniversiteye giriş puanı, disiplin geçmişi gibi birtakım koşullarında uyumlu olmazı gerekiyor. Eğer lisans mezunuysanız, mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 olması lazım. Bu eğitim için ayrıca YÖK tarafından belirlenmiş üniversitelerden birinde okumanız gerekiyor. Her sene YÖK tarafından belirlenen bu üniversitelere listeler gönderiliyor. Bu listelerde hangi bölümden kaç kişi bu alınacağı yazıyor. 

Formasyon ne kadar sürer?

Öğrencilerin eğitim durumuna göre bu süre değişiklik göstermektedir. Lisans mezunları için iki yarıyıl, birinci sınıf öğrencileri için altı yarıyıl, ikinci sınıf öğrencileri için dört yarıyıl, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri için ise bu süre iki yarıyıldır. 

Formasyon nasıl alınır?

Formasyon almak isteyen kişilerin başvuruları için birtakım belgeleri tamamlamaları gerekmektedir. Bu belgeler; Başvuru formu, öğrenci belgesi ya da mezuniyet belgesi, iki adet vesikalık fotoğraf, onaylı lisans not durum belgesi, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, formasyon program ücretinin ödendiğine dair dekontu gerekmektedir. Bazı durumlarda üniversiteler başka belgeler de talep etmektedir. 

Formasyon ücretleri ne kadar?

Formasyon eğitimi için ödenen ücretler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Çoğu üniversitede bu fiyat 2000 lira civarı olarak belirlenmektedir.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 21:23
YORUM EKLE