Raşid Belgradi'nin "Tarihçe-i İbretnüma" kitabı Saraybosna'da tanıtıldı

SARAYBOSNA (AA) - Raşid Belgradi'nin "Tarihçe-i İbretnüma" adlı kitabının, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) desteğiyle yapılan Türkçe, İngilizce ve Boşnakça baskıları, Bosna Hersek'in başkenti...

Genel 12.02.2019, 23:10
Raşid Belgradi'nin

SARAYBOSNA (AA) - Raşid Belgradi'nin "Tarihçe-i İbretnüma" adlı kitabının, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) desteğiyle yapılan Türkçe, İngilizce ve Boşnakça baskıları, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da tanıtıldı.

Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi'nde düzenlenen programa, YTB Balkanlar Koordinatörü Sevilay Ünal'ın yanı sıra Bosna Hersekli akademisyenler ve tarihçiler katıldı.

Ünal, tanıtım öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, YTB ile Boşnakların İslam Geleneği Enstitüsü'nün ortak yürüttüğü "Raşid Belgradi" projesinin önemine işaret ederek, söz konusu kitabın 1860'larda Belgrad'daki gelişmelere tanıklık ettiğini anımsattı.

Sevilay Ünal, "Yürüttüğümüz proje, birinci elden tarihe tanıklık etmiş Raşid Bey'in, yazdığı kitabın zeyilnamesi, Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkiye Türkçesine, Boşnakçaya ve İngilizceye çevirisiydi. O anlamda çok güzel bir proje oldu." değerlendirmesinde bulundu.

YTB ile Enstitü arasındaki iş birliğine dikkati çeken Ünal, "Dört yıldır çok güzel ortak çalışmalar yürütüyoruz. Ve inanıyorum ki bundan sonra da çok güzel çalışmalara birlikte imza atacağız." diye konuştu.

Kitabın editörü Hikmet Karcic de yıllarca İstanbul arşivlerinde keşfedilmeyi bekleyen kitabın, Belgrad'daki son Müslümanları anlattığını belirterek, "Bu kitap şu ana kadar bildiğimiz tarihin seyrini değiştirecek. Osmanlıların Belgrad'ı kaybettiği döneme tanıklık etmesi bakımından son derece önemli bir kitap." dedi.

Yorumlar (0)