Resimli Türkiye Florası Projesi erşime açıldı

Türkiye'nin bitki zenginliğini güncel verilerle kayıt altına almak üzere Cumhurbaşkanlığı himayesinde hayata geçirilen “Resimli Türkiye Florası Projesi”, Flora Araştırmaları Derneği çatısı altında 2009 yılında başlatılmıştır. 30 cilt olarak plânlanan eser, Türkiye sathından çeşitli üniversitelerden iki yüze yakın bilim adamı ve ressamın katkılarıyla yürütülmektedir.

Resimli Türkiye Florası Projesi erşime açıldı

Ülkemiz florası hakkında başka dillerde yazılan eserlerin -ülkemiz bitkileri hakkındaki çok önemli bilgi birikimi sağlamasına karşılık, bu bilginin halkımıza aktarılmasında- yeterince etkili olamaması ve devam eden bitki keşifleri yeni bir floranın yazılması ihtiyacını gündeme getirmiştir.

Bilgi aktarılmasında, bitki adının anahtar rolü nedeniyle, Türkçe bitki adlarının bilimsel doğruluğunu sağlayacak ve denetleyecek “Türkçe Bitki Adları Yönergesi” Flora Araştırmaları Derneği bünyesinde oluşturulmuş ve sistemin işlemesini sağlayacak altyapı kurulmuştur. Bu çalışmaların sonunda birkaç yıl içinde, bütün birikimi kapsayan “Büyük Türkçe Bitki Adları Sözlüğü” adlı bir eser yayımlanacaktır.

Resimli Türkiye Florası’nın (RTF) ilk cildi 2014’te, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği eliyle, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılmıştır. RTF’nin ikinci cildi de, ANG Vakfı tarafından 17 Mart 2018’de yayımlanmıştır; 3. ilâ 17. ciltlerin bilimsel ve sanatsal hazırlıkları Flora Araştırmaları Derneği ve ANG Vakfı iş birliğiyle Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde sürdürülmektedir.

Bu çalışmalar boyunca elde edilen bilimsel bilgilerin yanı sıra Resimli Türkiye Florası www.turkiyeflorasi.org.tr adresinde erişime açılmıştır.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 06:02
YORUM EKLE