Tire'de sulama sorununa yer altı çözümü

İZMİR (AA) - AK Parti'nin Tire Belediye Başkan Adayı M. Selman İçelli ve AK Parti Tire İlçe Başkanı Mert Falakalı, Tire'nin Gökçen Mahallesinde DSİ tarafından yapılan suni yer altı suyu besleme tesisini ziyaret etti.İçelli, ziyarette...

Genel 12.02.2019, 15:04
Tire'de sulama sorununa yer altı çözümü

İZMİR (AA) - AK Parti'nin Tire Belediye Başkan Adayı M. Selman İçelli ve AK Parti Tire İlçe Başkanı Mert Falakalı, Tire'nin Gökçen Mahallesinde DSİ tarafından yapılan suni yer altı suyu besleme tesisini ziyaret etti.

İçelli, ziyarette yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Eğridere Çayı’nın su tutma ünitesine yönlendirilmesi talimatı ile Gökçen'de Türkiye’nin ilk suni yer altı suyunu besleme tesisinin yapıldığını, tesisin su tutmaya başladığını bildirdi.

Ege Bölgesinin önemli tarım havzalarından biri olan Küçük Menderes havzasında mevcut baraj ve göletlerin sulama ihtiyacını karşılayamadığını, projeyle yer altı su seviyesinin yükseleceğini, enerji maliyetlerinin düşeceğini bildirdi.

İçelli, "Bu proje ile yeraltına asgari 10 milyon metreküp su depolanacak ve yer altı suyu seviyelerinde önemli yükselmeler sağlanarak çiftçilerin ödedikleri elektrik enerjisi giderlerinde ciddi tasarruf sağlanacak." dedi.

Yorumlar (0)