Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Fazla mesai yapan çalışanlar para yerine izin kullanabiliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'dan her çalışanı ilgilendirecek yazı geldi. Bir çalışan, mesai yaptığı saat başına yüzde 50'ye kadar zamlı ücret alma hakkına ya da 30 dakikaya kadar izin hakkına sahiptir. Fazla çalışan işçi isterse, zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat 30 dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat 15 dakikayı serbest zaman olarak kullanabiliyor.

Genel 15.06.2019, 12:22 15.06.2019, 12:53
Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Fazla mesai yapan çalışanlar para yerine izin kullanabiliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tüm çalışanları ilgilendiren bir yazı yolladı. Bir işyerinde çalışan işçi fazla mesai yapıyorsa para yerine izin kullanabiliyor. Her çalışan, fazladan çalıştığı saat başına yüzde 50’ye kadar zamlı ücret, ya da 30 dakikaya kadar izin hakkına sahip.  Ayrıca fazla saatlerde çalışmak için işçinin bunu onalaması gerekiyor. 

SGK'dan milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiren karar. Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre SGK’dan bir şirketin başvurusu üzerine yazılan genel yazıda, iş yerinde fazladan süreyle çalışan işçilerin ücret, prim ve izin durumlarına açıklık getirdi.  Buna göre, fazla mesai yapan işçi, fazladan ücret talep edebiliyor. Burada “fazla çalışma” ve “fazla Sürelerle Çalışma” kavramları dikkate alınıyor. Fazla çalışma, işçinin “haftalık kırkbeş saati aşan çalışmaları” olarak tanımlanıyor. “Fazla sürelerle çalışma ise” haftalık çalışma süresinin 45 saatin altında belirlendiği durumlarda 45 saate kadar yapılan çalışmalar için tanımlanıyor. Buna göre, her bir saat “fazla çalışma” için, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 50 zamlı ücret ödeniyor. “Fazla sürelerle çalışmada” ise her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 25 yükseltilmesiyle ödeniyor.

Fazla mesai yapanlar para yerine izin kullanabiliyor

Fazla mesai yapan işçiler, para yerine izin de kullanabiliyor. Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi isterse, zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat 30 dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat 15 dakikayı serbest zaman olarak kullanabiliyor. İşçi bu kapsamda hak ettiği serbest zamanı, 6 ay zarfında, çalışma süreleri içinde ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanıyor. Ücret ya da izin olarak, her iki hak da toplu olarak alınıyor.

Mesai için işçinin onayı gerekiyor

Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekiyor. Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda 270 saatten fazla olamıyor. Fazla çalışmalara ilişkin ücreti ödemeyen, işçiye hak ettiği serbest zamanı 6 ay zarfında kullandırmayan, fazla saatlerde yapılacak çalışmalar için işçinin onayını almayan işverene ise bu durumda olan her işçi için 220 TL idari para cezası kesiliyor.

İşçi hak ettiği serbest zamanı, 6 ay zarfında işverene önceden yazılı olarak bildirmesi koşuluyla ve işverenin, işin veya işyerinin gereklerine uygun olarak belirlediği tarihten itibaren iş günleri içerisinde aralıksız ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanabiliyor. İşçinin kanundan ve sözleşmelerden kaynaklanan tatil ve izin günlerinde serbest zaman kullandırılamıyor.

Primden kesinti yapılmıyor

İşverenin serbest zaman iznini kanunda öngörüldüğü şekilde kullandırmaması veya kullanmadan iş akdinin sonlandırılması halinde, işveren bu süreye denk gelen fazla çalışmalarının ücretini işçiye ödemekle mükellef. Fazla mesai parası yerine izin isteyen işçiye ücret ödenemiyor. Serbest zaman izni nedeniyle primden de kesinti yapılmıyor. 

Yorumlar (4)
KANAN ALP 6 ay önce
BİZİM RİZE EGİTİM ARASTIRMADA BU YEMİYOR
MURAT KAAN 6 ay önce
YAHU DEVLETİMİZ BİZE KADRO VERDİ İDARECİLER KAFAYI YEDİ NE OLDU BU BAŞHEKİM VE MMÜDÜRLERE CEBLERİNDEN PARALARINIMI ALDIK
FERDİ SOYKAN 6 ay önce
RECEP TAYYİP ERDOGAN ÜNÜVERSİTESİ EGİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ HÜKÜMETİMİZ BİZLERE KADRO VERDİ İDARE ÇILDIRDI 3 TUTANAK İSTEN ATARIZ DİYORLAR DEVAVLI BASKI ALTINDAYIZ BÜTÜN YÜK TEMİZLİK İŞÇİLERİNDE TAŞERONDA
Serkan Taş 6 ay önce
Su ürünleri sektöründe dalgıç ve mühendis olarak çalışıyorum bir firmadan yapılan bağırma ve azarlama nedeni ile işten ayrıldım tebligat çektik ama nerde bizim tazminatımız yada diğer firmalarda halen elden maaş verenler fazla mesai yaptırıp para vermeyenler var bunlara adam akıllı denetlemeyi yapmıyorsanoz boşuna kanun çıkarmayın adamları şikayet diyorsanız birini şikayet ettin mi bir daha bu sektörde iş bulamıyorsun o yüzden kimse şikayette etmeden ayrılıp gidiyor devlet buna dur dememiş denetlemeleri adam akıllı yapmamış denetlemeye gönderdiği adamlarda yemek masasında kandırılmışsa boşuna kanun yapmasın uyan yok bunlara şahit olmasam yazmazdım zaten