banner731

Türkiye'ye Gelen Suriyeli Mültecilerin İlk Sorusu Wi-Fi Şifresi

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye'nin, dünyanın ilk ticari 5G ağı hizmet veren ülkeleri arasına gireceğini ifade etti. Ayrıca Terzioğlu yaptığı açıklamada; "Türkiye'ye Gelen Suriyeli Mültecilerin İlk Sorusu Wi-Fi Şifresi Oluyordu, Bölgedeki Alt Yapıyı Artan Kullanıcıya Göre Güçlendirdik" dedi ve detayları paylaştı.

Genel 11.12.2018, 19:41 11.12.2018, 21:37
Türkiye'ye Gelen Suriyeli Mültecilerin İlk Sorusu Wi-Fi Şifresi

‘TÜRKİYE'YE GELEN SURİYELİ MÜLTECİLERİN İLK SORUSU Wİ-Fİ ŞİFRESİ OLUYORDU, BÖLGEDEKİ ALT YAPIYI ARTAN KULLANICIYA GÖRE GÜÇLENDİRDİK'

Türkiye'nin halihazırda 3.5 milyonun üzerinde mülteciyi ağırladığına ve bu mültecilere yönelik de çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Terzioğlu;

"Türkiye'nin misafir ettiği Suriyeli mülteciler örneğinin dünyada eşi benzeri yok. Ülke halihazırda 3.8 milyon mülteci ağırlıyor.

Suriyeli mülteciler ülkeye giriş yapmaya başladığı dönemde, Türkiye'nin belirli bölgelerinde data ve sesli iletişim 10'a katlandı.

Biz de derhal harekete geçtik ve bölgedeki altyapımızı hızla yeniledik. Süren insan trafiği sebebiyle 20 milyon dolar ek yatırım yaptık.

O dönem kamplara yerleşen Suriyeliler, bir kap sıcak yemeğin ardından hemen ‘Wi-Fi şifresi ne?' diye soruyorlardı.

Yaygın görüşün aksine, mülteciler için akıllı telefon bir lüks değil, ihtiyaç. Zira akıllı telefonlar, bu insanların geride bıraktıkları aileleri, akrabalarıyla temas kurmalarını sağlıyor" dedi ve şöyle devam etti:

"İşte hem Türkçe öğretmeyi hem de simultane tercüme yapmayı amaçlayan ‘Merhaba Umut' projesi böyle doğdu. ‘Merhaba Umut' uygulaması şimdiye kadar 700 bin kez indirildi.

Bu uygulama dolayısıyla, Birleşmiş Milletler, Dünya Ekonomik Forumu ve Mobil Dünya Kongresi tarafından pek çok ödüle layık görüldük.

Ben bu projenin, yüksek teknolojinin nasıl kullanılabileceği ile ilgili son derece önemli bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum." dedi.

Yorumlar (0)