UNICEF: "Güney Sudan'da muhaliflerin safında savaşan 119 çocuk kurtarıldı"

HARTUM (AA) - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Güney Sudan'da muhaliflerin safında savaşan 119 çocuğun kurtarıldığını açıkladı. UNICEF'in resmi sitesinden yapılan açıklamada, Güney Sudan'ın güneybatısındaki...

Genel 12.02.2019, 20:35
UNICEF:

HARTUM (AA) - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Güney Sudan'da muhaliflerin safında savaşan 119 çocuğun kurtarıldığını açıkladı.

UNICEF'in resmi sitesinden yapılan açıklamada, Güney Sudan'ın güneybatısındaki Kudvi eyaletinde silahlı gruplarca zorla savaştırılan en küçüğü 10 yaşında, 48'i kız 119 çocuğun özgürlüğüne kavuşturulduğu belirtildi.

Açıklamada, "UNICEF, Güney Sudan’da büyük zorluklarla karşı karşıya. Bölgede iç savaşın başladığı 2013 yılından bu yana 3 bin 100'den fazla çocuk silahlı hareketlerin elinden kurtarıldı. 16 bin çocuk hâlâ savaştırılıyor. Çocukların silahlı eylemlerden kurtarılması için katetmemiz gereken uzun bir yol var." ifadelerine yer verildi.

UNICEF, Nisan 2017 ve Ağustos 2018’de de Kudvi eyaletinde silahlı grupların elinden çocukları kurtarmıştı. Son bir yılda binin üzerinde çocuk özgürlüğüne kavuşturuldu.

Hükümet ile muhalefet arasında imzalanan barış anlaşması, tarafların kendi saflarındaki çocukları serbest bırakmasını da kapsıyor.

Güney Sudan'daki en büyük silahlı muhalif gücün lideri Riek Machar ve 9 muhalif grubun çatı kuruluşu olan Güney Sudan Muhalefet İttifakı (SSOA) 30 Ağustos'ta Sudan'ın başkenti Hartum'da gerçekleştirilen törenle barış anlaşmasının ilk metnini imzalamıştı.

Güney Sudan'da iç savaşın tarafları, geçen yıl eylül ayında Doğu Afrika ülkelerinin oluşturduğu Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) liderlerinin katılımıyla Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da nihai barış anlaşmasına imza atmıştı.

- Güney Sudan'daki iç savaş süreci

Sudan'dan 2011'de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in 16 Aralık 2013'te yardımcısı Riek Machar'ı "darbe teşebbüsü" iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmişti.

IGAD gözetiminde yürütülen barış görüşmeleri sonucu 17 Ağustos 2015'te taraflar arasında anlaşmaya varılsa da başkent Cuba'da 8 Temmuz 2016'da çatışmalar yeniden patlak vermişti.

Ardından Sudan'ın başkenti Hartum'da IGAD gözetiminde Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni himayesinde barış görüşmeleri başlamış, Salva Kiir Mayardit ve Riek Machar, Haziran 2018'de ateşkes kararı almıştı.

Bu adımı 7 Temmuz'da tarafların güvenlik düzenlemeleri konusunda anlaşmaya varması, 5 Ağustos'ta da yönetim ve kaynakların paylaşımı konusunda bir anlaşmanın imzalanması izlemişti.

Yorumlar (0)