1 Ekim'de Meclis'in Açılmasıyla Askerlik Süresi Kısalacak Mı?

Ekim ayında TBMM'nin açılması ile birlikte ele alınması beklenen konulardan bir tanesi de askerlik sistemi. Peki Ekim ayı itibariyle askerlik süresi kısalacak mı? Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Askerlik sistemi ile ilgili son gelişmeleri siz okuyucularımıza aktarıyoruz.

GÜNDEM 26.09.2018, 19:57 27.09.2018, 02:03
1 Ekim'de Meclis'in Açılmasıyla Askerlik Süresi Kısalacak Mı?

12 ay olan uzun dönem askerlik sisteminin değişmesi konusu uzun süredir gündemde. Bu kapsamda bedelli askerlik yasasına gerek bırakmayacak yeni bir düzenleme yapılması planlanıyor. 

Konunun uzun süredir gündem de olması ve Ekim ayında TBMM'nin açılması nedeniyle bu yasanının meclise gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Konuya ilişkin detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

YENİ SİSTEM 3+6 AY ŞEKLİNDE OLABİLİR

Son yıllarda askere gitmek isteyen vatandaşların sayısında artış yaşanması ve yığılmaların bir hayli fazla olması nedeniyle profesyonel ordu konusu gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da dile getirilen açıklamalarda askerlik sisteminde değişiklik yapılması konusuna kesin gözüyle bakılıyor. 

Yeni askerlik için konuşulan yeni sistemin ise tek tip askerlik. Bu sisteme göre askere gidecekler 9 ay askerlik yapacaklar ancak 3 aydan sonra isterlerse askere devam etmeyecekler. Yani 3 aylık askerlik sürecinden sonra vatandaşlar 6 ay boyunca asgari ücret tutarında ücret ödeyecekler. Bu 6 aylık süreçte ise askerde kalanların belirlenecek aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceğinden söz ediliyor Ayrıca kulislerde “Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlar için düşünülebilir” değerlendirmeleri de yer alıyor. 

1 EKİM'DE DÜZENLEME MECLİS GÜNDEMİNE GELİR Mİ?

Ancak askerlik süresinin düşmesi ile ilgili yani tek tip askerlik düzenlemesi ile ilgili herhangi bir düzenleme TBMM gündemine gelmedi. Yani şu an ki durum devam ederse 1 Ekim'de askerlik süresinin düşürmesi ile ilgili yasal düzenlemeye gidilmeyecek. Uzmanların ön görüsüne göre bedelli askerlik sürecinin tamamlanmasının ardından yeni askerlik sistemi dönemi başlayacak.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (12)
Asker annesi 12 ay önce
Şu yasa çikacaksa biran evvel çıksın şuan askerlik yapan evlatlarımızda faydalansın
asker 12 ay önce
9 aya dusurulsun silah altindakileride dusunun rahatlayalim
Selim 12 ay önce
Askerlik 9 aya düşünülsün artık ya
Murat 12 ay önce
Silah altındaki asker kimin umrundaki ne durumda olursa olsun onlar için önemli değil ben askerlikten dolayı işitmemin yarısını kaybettim tedavinin bile karşılamıyor devlet bu kadar önemsiziz...
Asker annesi 12 ay önce
Bende bir asker annasıyım ekim birde düşecek diyosunuz bütün çocuklarımız bunu bekliyor bukadarmı düştü bu devlet bedeli hemen çıķtı ama biz bekliyoruz yani iyi iyiyo bu devlet bizim çocuklarımız askerde aç devlet önce gidip doğudaki askerlerine bi baksın biz annalar çocuklarımızın ayana diken batsa canımız yanıyor bizim çocuklarımızı ama devlet aç koyuyo ben bir anna olalarak hakkımı helal etmiyorum devletimiz korkmasın bizde veririz para bizim çocuklarımıza bir şey olsa vatansa olsun derler sadece ne olursa garibanın cocuna oluyor siz baştakiler sizi rabbime hevale ediyorum artık yeter garibanın halini sorun zenginin deyil
FATMA34 12 ay önce
bedelli askerlik hemen cikarttiniz su anda silah altindakileri dusunen yok
Asker annesi 12 ay önce
Şu yasa çikacaksa biran evvel çıksın şuan askerlik yapan evlatlarımızda faydalansın
ahmet 12 ay önce
Cimere bimere yazin silah altindaki arkadaslar askerlik dusunce silah altindaki erleride kapsasin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın