10 Yıl Çalışma Süresini Tamamlayanlara Çifte Tazminat

10 yıl çalışma süresini (3 bin 600 gün) tamamlayanlar istedikleri taktirde yeni iş yerinden istifa edip ikinci bir tazminat alabilecek.

GÜNDEM 22.09.2017, 08:59 22.09.2017, 09:19
10 Yıl Çalışma Süresini Tamamlayanlara Çifte Tazminat

Çalışma hayatında kıdem tazminatı almanın yolları yasalarla düzenlenmiş durumda yer alıyor.

Bazı istisnai (emeklilik, askerlik ve kadınlar için evlilik) durumlar dişında istifa eden çalışanların kıdem tazminatı alma hakları yok.

En Az 1 Yıl Çalışmış Olmasın Lazım

Sabah'ın haberine göre; Ayrıca bir istisna durumda 9 Eylül 1999 öncesinden sigortalı olup, 15 yıl sigortalılılık süresi ile 10 yıl prim ödemesini yapanlar için yasa ile var olarak sağlanmış durumda yer alıyor.

Çalışanlar 15 yıl sigortalılık ve 10 yıl primli çalıştılarını gösteriri belge ile işyerine tazminat hakkı için başvuru yapabiliyorlar. Yalnız bu durum için başvuru yapacakları işyerinde en az bir yıldır çalışıyor olmaları gerekiyor.

Peki Tazminatı Alan Çalışan Tekrar İşe Girebilir Mi?

Yargı kararları ışığında tazminatını alan çalışanın tekrar başka bir işe girip giremeyeceğini açıklayalım...

15 yıl ve 3 bin 600 gün beyanı ile tazminatı alıp işten ayrılan çalışan aslında ben emekliliği beyan ediyorum demek istiyor. Bu yüzden işten çıkar çıkmaz hemen başka bir işe girmesi mümkün değil.

Ancak aradan makul bir zaman geçtikten sonra tabiki başka bir işte çalışma hakkı tanınanacak. Bu yüzden de tazminatı alıp iş yerinden ayrılan sigortalı çalışanlar ikinci bir iş yerinde çalışma hakları bulunuyor.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)