banner731

112 Acil Servise Gelen Çağrılar Şaşırttı: Sırtım Kaşınıyor Ambulans Gönderir Misiniz?

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür yaptığı açıklamalarında 112 Acil Çağrı Merkezi'nin doğru kullanımı için vatandaşları uyardı. Hülür konu hakkındaki açıklamalarında Sırtım kaşınıyor ambulans gönderir misiniz?' gibi gereksiz anlamsız çağrılar geldiğini belirtti ve ihtiyacı olan biri aradığında bu çağrılar yüzünden hattın meşgul olabildiğini belirtti.

GÜNDEM 30.08.2019, 11:36
112 Acil Servise Gelen Çağrılar Şaşırttı: Sırtım Kaşınıyor Ambulans Gönderir Misiniz?

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, 112 Acil Çağrı Merkezi'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Hülür yaptığı açıklamalarında 112 hattına asılsız ve gereksiz ihbarlar yapıldığını ifade ederek 112 Acil Çağrı Merkezi'nin doğru kullanımının hayati risk taşıdığını sözlerine ekledi.

Konu ile ilgili olarak tek numara üzerinden acil çağrıların toplanması projesinin, Antalya'da pilot il olarak uygulanmaya başladığını ifade eden Ünal Hülür vatandaşların ambulans, polis, itfaiye, jandarma gibi taleplerinin tamamının acil çağrı merkezi üzerinden karşılandığını belirtti.

"SIRTIM KAŞINIYOR AMBULANS GÖNDERİR MİSİNİZ?"

Hülür konu ile ilgili olarak ön masada çağrıların değerlendirilerek ilgili yerlere saniyeler içerisinde aktarıldığını ifade ederek ilkokuldan itibaren 112 numarasının doğru kullanımı, nasıl iletişime geçileceği ve bunun hayati önem taşıdığı bilincine ulaşılması için okullarda çeşitli faaliyetler yapıldığını vurguladı.

Bu konuya ilşkin Hülür'ün açıklamaları şöyle oldu:

"'Sırtım kaşınıyor ambulans gönderir misiniz?', 'Pizza siparişi verecektim' gibi gereksiz ve anlamsız çağrılar geldiğini görüyoruz. Oysa gerçekten ihtiyacı olan biri, o an sırada bekliyor. 112 hattı meşgul olabiliyor"

Yorumlar (0)