18 Bin 339 TL Cezası Var! Vatandaşlar Dikkat

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından alınan verilere göre 2016 yılında 11 bin 839 olan İHA pilotu sayısının 2017 sonunda 22 bin 195'e çıktığı açıklandı. Ayrıca izinsiz uçuşlarda toplamda 18 bin tl'ye yakın para cezası kesileceği duyuruldu.

GÜNDEM 15.01.2019, 17:59
18 Bin 339 TL Cezası Var! Vatandaşlar Dikkat

SHGM tarafından İHA eğitimleri vermek üzere yetki alan eğitim  kuruluşlarının sayısı, gereklilikleri yerine getiren 15 kuruma verilen izinle  geçen yılın sonunda 29 oldu.

İHA eğitimleri vermek üzere yetkilendirilen Ankara'da 11, İstanbul'da 5 kuruluşun yanı sıra Eskişehir, Nevşehir, Samsun, Kayseri, Konya, Burdur,  Elazığ, Kocaeli, Tokat ve Antalya'da eğitim veren kuruluşlar bulunuyor.

İzinsiz İHA uçuranlara ceza

Askerlik, güvenlik, istihbarat, gümrük ve orman yangınlarıyla mücadele hizmetlerinde kullanılan Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet müdürlükleri, Orman  Genel Müdürlüğü, istihbarat birimleri, Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü gibi  kurumların sahip olduğu devlet İHA'ları hariç, azami kalkış ağırlığı 500 gram ve  üzeri tüm insansız hava aracı sahiplerinin bunları kaydettirmeleri gerekiyor.

Ayrıca 500 gram ve üzeri İHA uçurmak isteyen pilotların da SHGM sistemine kayıt olmaları ve İHA uçuşları öncesi izin almaları şartı bulunuyor.

İzinsiz veya kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapan şahıslara ve İHA pilotlarına 6 bin 868 lira, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarına 11 bin 447 lira ceza kesiliyor.

Gündelik hayatta sağladığı kolaylıklar nedeniyle dünya genelinde hızla yaygınlaşan İHA'ların emniyet ve güvenlik riskleriyle ilgili olarak uluslararası  havacılık kuruluşları tarafından standartların düzenlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

SHGM ise bu riskleri en aza indirmek amacıyla İHA Sistemi'nde risk değerlendirme uygulamasını hayata geçirdi. Pilotların planladıkları uçuşların  kabul edilebilir emniyet seviyesinde olup olmadığını belirlemek üzere risk  analizi yapmaları gerekiyor.

Risk değerlendirme modülüyle pilotların emniyet olaylarını ve emniyet bariyerlerini içeren bazı sorulara cevap vererek planlanan ilgili uçuşa ait riski değerlendirmeleri sağlanıyor. İlgili uçuşa ait riskin boyutu "kabul edilemez" çıkarsa sistem tarafından uçuş izin talebi kabul edilmiyor.

SHGM, İHA yetkili kuruluşlarının, diğer Sivil Havacılık işletmelerinde olduğu gibi İHA operatörleri olarak faaliyetlerini sürdürmesini hedefliyor.

Yorumlar (0)