22 Eylül 2020 Salı 18:54
20 şehirde HES kodu zorunluluğu! HES Kodu nasıl alınır? Hangi şehirlerde HES kodu zorunluluğu var?

20 şehirde HES kodu zorunlu oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarına gelen HES kodu zorunluluğu sonrasında vatandaşlar HES kodunu nasıl alacaklarını araştırmaya başladı. E-Devlet, SMS ya da uygulama üzerinden HES kodu alabilirsiniz.

20 ŞEHİRDE HES KODU ZORUNLULUĞU

Gelen son bilgiye göre 20 şehirde HES kodu zorunluluğu getirildi. Salgına ilişkin artan vaka sayısını engellemek adına pek çok kentte HES kodu zorunlu oldu.

Valiliklerden yapılan açıklamalar ve zorunluluğun geldi iller şu şekilde:

BURSA

"Alışveriş merkezlerinde (AVM) bulunan/bulunacak çalışan, yönetici ve müşterilerin AVM'ye girişlerinde, çalışan personel kişi sayısı 50 ve üzeri olan fabrika ve iş yerlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, çalışan kişi sayısı 25 ve üzeri olan mağazalar ve işletmelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, bankalarda çalışan, yönetici ve müşterilerin bankaya girişlerinde, PTT merkezlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, konaklama tesisleri ve özel ya da kamuya ait tüm misafirhanelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde HES kodlarının sorgulanmasına karar verilmiştir"

BALIKESİR

"İlimizde Covid-19 pandemisi ile mücadele amacıyla uygulanan tedbirlerden beklenen sonuçların alınmasına katkı sağlamak, içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin gerektirdiği tedbirleri güçlendirmek, kamu hizmetlerinin gereken güvenli ortam içerisinde devamlılığını ve izolasyon kuralı ihlali yapan kişilerin tespitini sağlamak amacıyla tüm kamu kurumlarına hizmet almak üzere veya ziyaret amacıyla başvuran vatandaşlarımıza, kurumlarımızca HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulaması yapılmasına, yapılan sorgulamada Covid-19 tanılı ve ya temaslı kişilerin tespit edilmesi halinde kurumlara girişine izin verilmeyerek sağlık kuruluşları ve kolluk birimlerine bildirim yapılmasına, kolluk ve sağlık kuruluşlarınca kendilerine yapılan bildirim üzerine ivedilikle ve gerekli tedbirler alınarak bu kişilerin ilimizde izolasyon ihlali yapan kişilerin tutulduğu Hasan Basri Çantay Yüksek Öğrenim Yurduna sevk edilmelerine oy birliği ile karar verilmiştir. Ayrıca; Kamu kurumlarımızca HES kodu olmayan vatandaşlarımıza HES kodu almaları için gerekli yardım ve desteğin sağlanmasına, HES kodu sorgulaması için bütün kurumlarca gerekli tedbirlerin alınmasına ve 23.09.2020 tarihinden itibaren uygulamaya başlanmasına, Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir"

IĞDIR

Iğdır'da 22 Eylül tarihinden itibaren kamu kurum ve kuruluşlarına girmek için HES kodu zorunluluğu geldiği ifade edildi.

İSTANBUL

İstanbul'da da 23 tarihinden itibaren Kaymakamlık, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, İlçe Tapu Müdürlükler ve Valiliklere giriş için HES kodu zorunlu oldu.

AYDIN

"Aydın İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Covid-19 tedbirleri kapsamında İl Merkezindeki Kamu Kurumlarının İl Müdürlüklerinde Çalışma Saatlerinin yeniden düzenlenmesine ve Valilik ile Kaymakamlık binalarına girişlerde vatandaşlara HES Kodu alma zorunluluğu getirilmesine karar vermiştir.Salgının yayılım hızının kontrol altına alınması ve şehiriçi trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla 21 Eylül Pazartesi gününden itibaren yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürlüklerinin bulunduğu ilimiz merkezinde geçerli olmak üzere mesai saatleri yeniden düzenlenmiştir. İzolasyon kurallarına ihlallere karşı daha etkin mücadele edebilmek açısından öncelikle Valilik ve Kaymakamlık binalarında daha sonra tüm kamu kurumlarında yaygınlaştırılmak üzere girişlerde vatandaşlarımıza HES Kodu alma zorunluluğu getirilmiştir"

DENİZLİ

Denizli'de de kamu kurum ve kuruluşlarına girilmesi için HES kodu zorunlu oldu.

KİLİS

Kamu kurum ve kuruluşlarına girmek için HES kodu almak zorunlu olacak.

KAYSERİ

Kayseri Valiliği'nden gelen açıklamaya göre kamu ve özel konaklama tesislerinde HES kodu kullanımı zorunlu oldu.

VAN

Van'da artık kamu kurum ve kuruluşlarına HES kodu ile giriş yapma zorunluluğu getirildi.

ERZİNCAN

Erzincan'da da HES kodu olmayanlar kamu kurum ve kuruluşlarına alınmayacak

ÇANKIRI

Kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu olmadan giriş yapılamayacak

KIRIKKALE

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki girişlere HES kodu zorunluluğu getirildi.

GAZİANTEP

Gaziantep'te de kamu kurum ve kuruluşlarına girmek isteyenlerin HES kodu alması zorunlu oldu.

İZMİR

İzmir'de salgın sebebiyle kamu kurum ve kuruluşlarının girişinde HES uygulamasının kullanılacağı ifade edildi.

SAMSUN

Samsun İL Sağlık Müdürlüğü'ne girişlerde HES kodu uygulaması başladı.

KARAMAN

Karaman Valisi tarafından yapılan açıklamaya göre kamu kurumlarına HES kodu olmadan giriş yapılamayacak.

KOCAELİ

Alınan karara göre vatandaşlar düğünlere HES kodu ile giriş yapabilecek.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa iline giriş ve çıkış yapanların HES kodu olması gerekiyor. Aynı zamanda Yedigöller, Gölcük ve Abant bölgelerine giriş için de HES kodu zorunluluğu aranacak.

E-DEVLET ÜZERİNDEN HES KODU ALMA

E-Devlet üzerinden HES kodu almak için TIKLAYIN

SMS ile HES kodu alma: SMS ile HES kodu almak için HES (Boşluk) TC Kimlik Numarası (Boşluk) Kimlik Kartının Seri Numarasının son 4 rakamı (Boşluk) Kodun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısı" 2023'e SMS gönderin.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.