2017 Türk Dil Yılı Olacak! Dilimiz Kimliğimizdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde yürütülecek kampanyayla 2017'nin "Türk Dili Yılı" olarak ilan edileceği bildirildi. Kampanya kapsamında gerçekleştirilecek olan etkinliklerin ''Dilimiz Kimliğimizdir'' üst başlığı ile gerçekleştirileceği belirtildi.

GÜNDEM 14.03.2017, 16:28
2017 Türk Dil Yılı Olacak! Dilimiz Kimliğimizdir

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in makamından yapılan yazılı açıklamada, binlerce yıllık köklü geçmişe sahip olan ve dünyanın sayılı dillerinden biri olan Türk dilinin, son birkaç yüzyılda geçirmiş olduğu değişimler sonucu yaşadığı olumsuzluklara ve bunların çözüm yollarına kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla 2017 yılının "Türk Dili Yılı" ilan edilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek himayelerine aldığı kampanyayla, yarın düzenlenecek törenle 2017'nin "Türk Dili Yılı" olarak ilan edileceğine dikkat çekildi.

Bu kapsamda  Atatürk Kültür, Di̇l ve Tari̇h Yüksek Kurumu i̇le Türk Di̇l Kurumunun öncülüğünde yıl boyu gerçekleştirilecek etkinlikler, "Dilimiz Kimliğimizdir" üst başlığı ile yürütülecek.

Kampanya kapsamında bu yıl başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organlarınca Türkçenin kurallarına uygun ve güzel bir şekilde kullanılması yönünde çalışmaların başlatılması, çok sayıda bilim, kültür ve sanat etkinliğinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

2017'nin "Türk Dili Yılı" olarak ilan edilmesiyle Türkçe'nin doğru kullanılması, iş yeri ve mekan adlarında karşı karşıya kalınan dil kirliliğinin önüne geçilmesi, Türkçe karşılığı olmasına rağmen kullanılan yabancı kelimelerin yaygınlaşmasının engellenmesi ve sosyal medyada sıkça rastlanan özensiz Türkçe kullanımının meydana getirdiği olumsuzlukların giderilmesi hedefleniyor.

Toplumun,Türk dilinin yerinde, düzgün, güzel ve kurallarına uygun şekilde kullanımının önemi konusunda bilinçlendirilmesi sağlanacak.

Yapılacak çalışmalarla ayrıca kamuoyunda köklü bir dil bilincinin ve duyarlılığının oluşturulması ve yerleştirilmesi için farkındalık yaratmak adına Türkiye genelinde çeşitli kültür, sanat ve bilim etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)