2019 İzmir Fuarı ne zaman başlıyor? Bu yıl İzmir Fuarı programında kimler var? Giriş biletleri ne kadar?

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6-15 Eylül tarihleri arasında açılacak ve bu kez 88 ’inci kez gerçekleşecek 2019 İzmir Fuarı İEF için, “Çok yoğun geçecek günler yaşayacağız. Bir anlamda Türkiye’nin nabzı burada atacak. Dakikası boş geçmeyecek” dedi. Bu yıl İzmir fuarı etkinlik ve programında neler var? Kimler sahne alacak? Fuar giriş biletleri ne kadar? Ayrıntılar haberimizde...

GÜNDEM 02.09.2019, 23:06
2019 İzmir Fuarı ne zaman başlıyor? Bu yıl İzmir Fuarı programında kimler var? Giriş biletleri ne kadar?

İzmir Enternasyonel Fuar’nın (İEF) 88’inci kez kapılarını açacak olmasından dolayı gerçekleşen basın toplantısı Kültürpark’ta yapıldı. 6 – 15 Eylül tarihleri arasında hizmet verecek olan fuarın partner ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, odak ülkesi Hindistan, onur konuğu il de ilk kez İstanbul seçildi.

Vestel’in İnovasyon, Migros’un Etkinlik, Show Radyo’nun ise Radyo sponsoru olduğu İEF’in tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çin Uluslararası Ticaret Odası, Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü Guo Yınghuı, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı katıldı. Açılış konuşmaları sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer gelen soruları cevapladı.  

ÇOK YOĞUN GÜNLER YAŞAYACAĞIZ
Belediye Başkanı Soyer, “6-15 Eylül arasında çok yoğun geçecek günler yaşayacağız. Bir anlamda Türkiye’nin nabzı burada atacak. Dakikası boş geçmeyecek. Sahnelerde, salonlarda, açık alanlarda gerçekleşecek kültürel sanatsal etkinlikler dışında çok önemli bir ticari zemin de yaratacak. İş görüşmeleri yapılacak. Çin ile gerçekleşecek bir buluşmayı yapacağız. Çin dünyanın en hızlı büyüyen ve önderlik üstlenen ülkesi belki de… Kara, hava ve deniz demiryolları üzerinden İpek Yolu’nun yeniden inşası önümüzdeki yıllara damga vuracak çok önemli bir gelişme. İzmir, ‘Bir durak bir yol’ projesinin en büyük duraklarından biri olmaya taliptir. İzmir, Akdeniz çanağı ve Doğu arasında kalp vazifesi görecektir. Doğu’nun değerlerini Batı’ya, Batı’nın değerlerini Doğu’ya taşıyacaktır. Bugün miladı olacak buluşma Çin ve Türkiye açısından kardeş kentler açısından da çok anlamlı bir buluşmadır. Çin ile gerçekleştirilecek iş birliği zemini birçok sektörde kendini gösterecek. Özellikle telekomünikasyon, yapay zeka, akıllı kent, asansör sistemleri gibi birçok alanda, sanıyorum 62 alanda Çin firması İzmirli partnerleriyle bir araya gelecek. Bu iş görüşmeleri 5-6 Eylül’de gerçekleşecek. Bu fuarın Çin dışındaki önemli paydaşlarından biri, odak ülkesi Hindistan olacak. Oradaki büyük şirketlerle görüşecek İzmirli firmalar. Çok önemli yatırım olanakları sunulacak. Dolayısıyla, özellikle yaklaşık 39 ülkeden 180 civarında delegasyon katılacak. Bu görüşmeler çok verili gerçekleşecek. Türkiye’den 21 kentimiz misafir olacak. İstanbul ve Kahramanmaraş onur konuğu illerimiz olacaklar. İstanbul ilk kez misafirimiz olacak ve taze kan olarak aramızda bulunacak. Çok heyecanlıyız. 150 yılı aşkın süredir var olan bir belediyenin kurumsallaşmış yapının en önemli faaliyeti olan fuarın hazırlıklarını tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz diliyorum çok verimli bir süre geçecektir” dedi.

9 EYLÜL’DE ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYONUMUZ VAR!
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki orman yangınlarının oluşturduğu hasarın karşılanması için düzenlenecek konsere ilişkin de konuşan Soyer, “9 Eylül’de çok anlamlı bir konser bizi bekleyecek. Çok büyük bir yangın yaşadık. Felaketin yaralarını sarmak için bir organizasyon yapıyoruz. Geçen gün halk meclisinde kararlar aldık. 9 Eylül günü başlatacağımız bu kampanyaya çok önemli sanatçılar destek veriyor. Onlara da teşekkür ediyorum, hiçbir şey beklemeden bizim yanımızda olacaklar. İnovasyon sponsorumuz Vestel, etkinlik sponsorumuz Migros’a teşekkür etmek istiyorum” açıklamasında bulundu.   

İLKLER NELER?
Yeni uygulamalara dair bilgi veren Soyer, “45 yayınevinin katılacağı bir kitap fuarımız olacak. Misafirlerimizi kitap fuarıyla karşılayacağız Bu sene TARKEM’in de iş birliğiyle bir Kemeraltı sokağı hazırlıyoruz. Oranın unutulan zenginlikleri mutfağı sunulacak. Bu da fuarın bir yeniliğidir. Çok sayıda sokak sanatçısı yer alacak” diye konuştu.

İZMİR BİR LOKOMOTİF OLACAK
Soyer ayrıca, “Bu bir başlangıç, bu bir iş birliğine dönüşecek, inanıyoruz. İzmir Türkiye’nin Çin ile olan ilişkilerinde bir lokomotif olacak. 10 yıl önce Pire Limanı’yla kaybettiğimiz rolü geri kazanmak istiyoruz. Bu fuar gerçekten ilişkileri düzeltmek için bir milat olma özelliği taşıyor” diye konuştu.  

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ VE KAPSAMLI FUARIDIR!
Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi Fuar Başkanı Guo Yınghuı yaptığı konuşmada, “Günaydınlar. 88. İzmir Enternasyonal Fuarı ‘Ortak Ülke’si Çin’in Fuar Bilgilerini sizlere açıklamaktan büyük mutluluk duyuyorum. 87 yıllık bir geçmişe sahip olan İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye'nin en eski ve en kapsamlı fuarıdır. Aynı zamanda her yılın en önemli uluslararası etkinliklerinden birisidir” dedi.

İŞ BİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEĞİNE İNANIYORUZ
Yınghuı ayrıca, “Birinci olarak, Ülke İmajı fuar alanında Çin ile Türkiye arasındaki ileriye yönelik işbirliği vizyonuna dayanılarak büyük özenle seçilen ürünler; Çin'in gelecekteki Uzay İstasyonu modeli, Beidou Uydu Konumlandırma Sistemi’nin Takımyıldızı Modeli, Raylı Ulaşım araç modelleri, Gökkuşağı Balığı 10.000 metrelik İnsansız Denizaltı Aracı modeli olarak dört kategoride sergilenecektir. Bu alanda Çin'in ülke imajını tanıtıma entegre ederek ileri bilimsel ve teknolojik başarılarının gösterilmesinin yanı sıra, Türkiye'nin her kesiminin Çin’i daha iyi anlamasının sağlanması da amaçlanmaktadır. İkinci olarak, Kurumlar Arası İşbirlikleri alanında Çin ve Türkiye’nin tamamlayıcı avantajlarına dayanılarak CPI Power Engineering Co. Ltd., POWERCHINA, Hytera Communications Corporation Limited, ICBC Bank A.Ş., ZTE Corporation, Huawei Technologies Co., Ltd, CRRC gibi tanınmış dev kurumlar davet edilmiştir. Birinci sınıf kurumların seçilmesi ile fuarın birinci sınıf seviyeye ulaşması hedeflenmiştir. Ortak Ülke Çin’in standardına yakışır, ikili ekonomik ve ticari işbirliklerinde somut başarılar elde etmeyi de teşvik edecektir. Üçünçü olarak, Yerel İşbirlikleri alanında, Şangay ve Chengdu yerel hükümet yönetimlerinin organize ettikleri firmalar davet edilmiştir. Böylelikle Çin ile Türkiye arasındaki işbirliği merkezi ve yerel olarak iki seviyede geliştirilecektir. Fuar sırasında Chengdu Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği anlaşması imzalanacaktır. Fuar sürecinde Ortak Ülkelerin etkisini arttırmakla beraber Çin’in ülke imajını, Çin firmaları ve ürünlerini tanıtmak ve fuar verimliliğini arttırmak için, 6 Eylül Fuar’ın açılış gününde, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi İzmir’de ‘Çin - Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu’nu da düzenleyecektir. Foruma Çin ve Türkiye’den siyaset ve iş dünyasından gelen konukların yanı sıra başka devletler ve kurumlardan temsilciler de davet edilmiştir. Forumda ‘Kuşak ve Yol’ girişimi, ikili olarak ekonominin ve ticaretin geliştirilmesinin geleceği, yatırım politikaları, çevre, altyapı çalışmaları, enerji, bilim ve teknoloji alanlarını kapsayan geniş yelpaze üzerinde fikir ve deneyim alışverişi yapılacaktır. Ortak Ülke fuarımız vesilesiyle ikili firmalar arası işbirliklerinin arttırılacağına, sektörler arası işbirliği alanlarının genişletileceğine ve karşılıklı olarak her yönden işbirliği geliştirileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

İZMİRLİLERİ VE MİSAFİRLERİ NELER BEKLİYOR?
İzmir; 10 gün sürecek etkinliklerle ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi haline gelecek. “Fuardayız” sloganıyla misafirlerini bekleyen İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl da yüz binleri ağırlayacak. İEF, 88. yaşında Türkiye'nin ilk ve tek genel ticaret fuarı olma misyonunu da İzmir İş Günleri ile sürdürecek. 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantılarda “Bir Kuşak Bir Yol” adı verilen Modern İpek Yolu projesinin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere toplam 39 ülke yer alacak. Türkiye ve katılımcı ülkeler, uluslararası yatırım fırsatlarının nabzını tutacak.

Uluslararası katılım göz dolduracak

İzmir Enternasyonal Fuarı’nda uluslararası katılımlar 6 Eylül ile 10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Fuar’ın Partner Ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, büyük bir katılımla Kültürpark 2 No’lu Hol’de yer alacak. 60’ın üzerinde firmayla gelecek Çin Halk Cumhuriyeti, teknolojiyi İzmir’e taşıyacak. Huawei, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) gibi dev kuruluşlarını İEF’e getirecek Çin’in kendine has özelliklere sahip Çin Devlet Sirki de 6 ve 7 Eylül’de İzmirlilerle buluşacak. 1/A Holü’nde ziyaretçileri bekleyecek Odak Ülke Hindistan da 40’ın üzerinde firmasını fuara getiriyor. Ayrıca 2 No’lu Hol’de Endonezya, Benin, Çin Halk Cumhuriyeti, Gambiya, Gana, Irak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kamerun ve Sudan da bulunacak.

2 No’lu Hol’de İnovasyon Sponsoru Vestel, en yeni ve son teknoloji modellerini fuar misafirlerine sunacak. Aynı holde ayrıca eğitim, tekstil, yapı, sağlık sektörü, odalar ile dernekler yer alacak. 3 No’lu Hol’de ise İzmir’in ilçe belediyeleri ve kamu kuruluşları yer alacak.

İstanbul ve Kahramanmaraş “odak nokta” olacak

Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan İstanbul, 88 yıllık İEF tarihinde ilk kez Onur Konuğu İl olarak yer alacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da açılışa katılacak. “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana temasıyla EXPO 2023’e hazırlanan Kahramanmaraş da çeşitli etkinliklerle İEF’e renk katacak. Ayrıca Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir,  Bursa, Denizli, Edirne, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Malatya, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Uşak da fuarda olacak.

Türkiye bu konserleri konuşacak

Yeraltı Otoparkı üstü çim alanda kurulacak olan Çim Konserleri Sahnesi’nde, 6 Eylül’de Goran Bregovic, 7 Eylül’de Monica Molina, 8 Eylül’de Glikeria şarkılarını seslendirecek. 9 Eylül ise bir başka şölene dönüşecek. Geçtiğimiz haftalarda İzmir’de gerçekleşen orman yangınlarında yok olan ağaçların tekrar var olmasına destek için düzenlenecek İzmir Tek Yürek Orman Konseri’nde Gazapizm, Anıl Piyancı, Serap Yağız, Niyazi Koyuncu, Oğuzhan Uğur, Halil Sezai, Gripin, Hayko Cepkin ve Haluk Levent sahnede olacak. İzmir’in kurtuluş gününde gerçekleşecek konser 18.30’da başlayacak. 10 Eylül’de Ara Malikian, 11 Eylül günü Vestel sponsorluğunda Yeni Türkü, 12 Eylül’de Onur Akın, 13 Eylül’de Migros sponsorluğunda Edis, 14 Eylül’de yine Migros sponsorluğunda Simge Sağın, kapanış günü olan 15 Eylül’de ise Serkan Kaya şarkılarıyla Çim Konserleri’nde olacak. 

İzmir Enternasyonal Fuarı’nda geçtiğimiz yıl ilk kez kurulan Rock Sahnesi, bu kez Rock&More adıyla müzikseverleri ağırlayacak. 8 Eylül Pazar günü Şehinşah, 9 Eylül’de Manga, 10 Eylül’de Mor ve Ötesi, 11 Eylül’de Pinhani, 12 Eylül’de Kalben, 13 Eylül’de Pentagram, 14 Eylül’de Ufuk Beydemir, 15 Eylül’de Mabel Matiz Rock&More sahnesinin konuğu olacak.

Zeki Müren unutulmadı

Fuarın unutulmaz eğlence mekanlarından biri olan Mogambo’da 7 Eylül’de Leman Sam, 8 Eylül’de Can Gox, 9 Eylül’de Cem Adrian, 10 Eylül’de Jehan Barbur, 11 Eylül’de Melek Mosso, 12 Eylül’de Tuna Kiremitçi, 13 Eylül’de Mehmet Erdem, 14 Eylül’de ise Birsen Tezer, 15 Eylül’de Eda Baba sahnede olacak. Sanatçıları dinlemek isteyen hayranları, biletinial.com’dan bilet temin edebilecek. İzmir Enternasyonal Fuarı dendiğinde hatırlanan isimlerin başında gelen, “Canım Egeme Saygımla Geldim” pankartıyla akıllara kazanan Sanat Güneşi Zeki Müren ise fuarda özel bir programla anılacak.

Kitap Sokağı ve Yüz Yüze Sohbetler İzmir Fuarı’nda

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek Kitap Sokağı, Lozan Kapısı’ndan Kaskatlı Havuz’a kadar uzayacak. Edebiyatla ilgili etkinlikler, Yüz Yüze Sohbetler adı altında Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak sahnede olacak. Birçok önemli kalem sevenleriyle burada buluşacak. Gülperi Sert, Çiğdem Erkal İpek, Sunay Akın, Erol Egemen–Kaan Çaydamlı(Kaybedenler Kulübü), Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Canan Tan, Nilgün Bodur, İzmirim Serisi yazarları, Varol Yaşaroğlu, Mahir Ünsal Eriş, İhsan Eliaçık, Osman Balcıgil, Hüseyin Cengiz, Ercan Kesal, Murat Menteş – Hakan Karataş, Merdan Yanardağ İEF’te sevenleriyle buluşacak. 

 Tiyatro “Fuar”da izlenecek

İsmet İnönü Sanat Merkezi, 7-15 Eylül tarihleri arasında sanatı ve sanatçıyı tiyatro severlerle buluşturarak fuar gecelerini zenginleştirecek. Dokuz gün boyunca saat 20.00’da sergilenecek olan tiyatro oyunları ise sırasıyla şöyle: “Joseph K”, “Azizname”, “Hayat Kime Güzel?”, “Ferhangi Şeyler”, “Gelin Tanış Olalım”, “Vee Perde”, “1984 Büyük Gözaltı”, “Don Kişot’um Ben”, “Kadın Kafası”. Ayrıca İzmir Sanat Merkezi’nde tiyatro oyunları sahnelenecek. 

Sinemaya dair her şey İzmir’de

Sinema Burada Festivali, 11 Eylül'de Onur ve Başarı Ödülleri'nin yanı sıra 4. Kısa Film Proje Yarışması Ödül Töreni ile kapılarını açacak. İpek Bilgin ve Taner Birsel'in Onur Ödülü alacağı festivalde, Ozan Güven ve Saadet Işıl Aksoy'a Başarı Ödülü verilecek. Bu yıl toplam 75 projenin katıldığı 4. Kısa Film Proje Yarışması'nın finalistleri de İEF’te ödüllerini alacak. Üç ulusal, bir uluslararası galayla toplam 12 film festivalde sinemaseverlerle buluşurken; bu yıl ikincisi düzenlenecek kısa film maratonunda ise 18 kısa metrajlı film gösterilecek. Beş günlük festivalde atölyeler de olacak. Sinema biletleri de biletinial.com’dan temin edebilecek.

Etkinlikler durmayacak

İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye’nin en büyük tarihi açık hava çarşısını “Kemeraltı Sokağı” adı altında ağırlayacak. Etkinlikler kapsamında 4 No’lu Hol’de dünyanın en büyük E-spor organizasyonu olan ESL’in Türkiye’de bugüne kadar yaptığı en geniş kapsamlı finali olacak. Sokaklar ise sokak gösterileriyle şenlenecek. Birçok spor aktivitesi, Kültürpark’ın eşsiz doğasında misafirlere nefes aldıracak. Fuarda çocuklar da unutulmadı. Birbirinden özel etkinlik İEF’de çocukları bekliyor.

Fuar giriş ücretleri

88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açık alanları 12.00’de ziyaretçilere açılacak. Hollere giriş saatleri ise 16.00 - 23.00 arasında olacak. Fuar giriş ücretleri 4,5 TL olarak belirlendi. İzmir Tek Yürek Dayanışma Konseri’nin olduğu 9 Eylül günü ise gün boyu giriş ücretleri 10 TL olacak. 9 Eylül günü elde edilecek tüm gelir, İzmir ormanlarının korunması için kullanılacak. 9 Eylül’de Kahramanlar Kapısı’nı kullananlar ise yine 4,5 TL’ye giriş yapabilecek. Giriş kapılarında geçişler İzmirim Kart ile “temassız” özelliğe sahip kredi ve banka kartlarıyla yapılabilecek. Engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi elektronik kart sahipleri Kültürpark’a ücretsiz girebilecek. İzmirim Kart’a sahip olmayan vatandaşlar fuar girişinde oluşturulan noktalardan tek kullanımlık ve iki girişlik kartlar alabilecek.

Yorumlar (2)
Yılmaz yüksekoğlu 4 ay önce
İzmirin en güzel ve büyük etkinliği diyebilirim . İzmiri tanıtan ve izmire güzellik katan fuarımızı düzenliyen ve katılan tüm firmalara teşekür edetim
Yılmaz yüksekoğlu 4 ay önce
İzmirin en güzel ve büyük etkinliği diyebilirim . İzmiri tanıtan ve izmire güzellik katan fuarımızı düzenliyen ve katılan tüm firmalara teşekür edetim