banner731

2019 mahkuma af ve ceza indirimi son dakika gelişmeleri! Af yasası ne zaman Meclis'e gelecek?

Af yasası son dakika gelişmeleri... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan af yasası ile ilgili ''Seçimlerden sonra Meclis açıldığında görüşülecek" demişti. Ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı, ''Cumhurbaşkanımız cezaların infazı ve tahliyelerle ilgili ilk işareti verdi" açıklaması yaptı. Af teklifi Meclis'e ne zaman gelecek? Hangi suçlara af yok? Af yasası kimleri kapsıyor?

GÜNDEM 11.06.2019, 10:35 11.06.2019, 10:33
2019 mahkuma af ve ceza indirimi son dakika gelişmeleri! Af yasası ne zaman Meclis'e gelecek?

Af yasası ve ceza indirimi son dakika gelişmeleri! Af yasası son durum itibariyle mecliste ne zaman görüşülecek? İşte tüm detaylar...

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Anayasa Komisyon Üyesi Feti Yıldız, af ile ilgili açıklama yaptı.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Anayasa Komisyon Üyesi Feti Yıldız, af ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız, Esenler ilçesinde yaptığı Kadir Gecesi konuşmasında cezaların infazı ve tahliyelerle ilgili ilk işareti verdi" açıklaması yaptı

"Cumhurbaşkanı ilk işareti verdi''

Yıldız, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Esenler ilçesinde yaptığı Kadir Gecesi konuşmasında  cezaların infazı ve tahliyelerle ilgili ilk işareti verdi." ifadelerini kullandı.

Şartlı ceza indirimi

MHP'li Yıldız, "Türkiye Barolar Birliği Başkanın bile 'şartlı ceza indirimi' Kanun teklifinin amaç ve etkilerini tam olarak anlayamadığı,Rahşan affı ile karıştırdığı, Anayasa Mahkemesinin çerçeveyi genişleteceği beyanları karşısında söylenecek tek söz ... Başkan ,sözleriniz gerçeği yansıtmıyor.." açıklaması yaptıErdoğan'ın af yasası ile ilgili açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan son dakika af açıklaması gelmişti. Erdoğan, "Ben sizleri aldatamam. Herkesi serbest bırakmak mümkün olmaz. Adalet Bakanlığı'nın çalışması neticesinde bırakılabilecek olanlar, seçimlerden sonra Meclis açıldığında görüşülecek."demişti.

Af kapsamında yer almayan suçlar

MHP'nin kanun teklifinde af kapsamında yer almayan suçlar

Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar (TCK Madde 302'de devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, hükümete karşı silahlı isyan, silahlı örgüt, silah sağlama, suç için anlaşma)

Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar (Anayasayı ihlal, Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı, yasama organına karşı suç, hükümete karşı suç)

Milli savunmaya karşı suçlar (Halkı askerlikten soğutma, askerleri itaatsizliğe teşvik)

Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları (Devletin güvenliğine ilişkin belgeler, devlet güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasal veya askeri casusluk, devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, yasaklanan bilgileri temin, yasaklanan bilgileri açıklama)

Soykırım ve insanlığa karşı suçlar

3713 saylı Terörle Mücadele Kanunundaki suçlar

5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun kapsamına giren suçlar

Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar (cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki ve cinsel taciz)

Vücut dokunulmazlığına karşı suçlardan olan insan üzerinde deney suçu ile organ veya doku ticareti suçu

6831 sayılı Orman Kanunundaki suçlar

Kasten Öldürme ve Nitelikli Halleri

İşkence ve Eziyet Suçları

Ceza indirimi kapsamı içinde yer alması öngörülen suçlar

Hazırlanan Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu’nda önemli değişiklik içeren yasa tasarısında ceza indirimi kapsamına giren bazı suçlar ise; Türk Ceza Kanununun ''Kamu Barışına Karşı Suçlar'' başlığı altında yer alan 213'üncü maddedeki halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, 215 sayılı suçu ve suçluyu övme, 216 sayılı halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ve 220 sayılı suç işlemek amacıyla örgüt kurma.

Ayrıca mal varlığına karşı suçlar olarak adlandırılan hırsızlık, dolandırıcılık, yağma suçlarıyla kamunun sağlığına karşı suç olarak yer alan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti de indirim kapsamında yer alacak.

Kanunda kamu idaresinin güvenirliğine ve işleyişine karşı suçlar altında düzenlenen zimmet, irtikap, denetim görevinin ihmali ve rüşvet suçunun şartlı indirim kapsamına alınması da tasarının içinde yer alıyor.

Af yasası ne zaman meclise gelecek?

Mecliste af görüşmelerinin ne zaman yapılacağını da açıklayan Erdoğan, "İnşallah seçimlerden sonra Meclis açıldığında tekrar oralarda bunlar görüşülecek." şeklinde konuştu.

Peki, af yasası kimleri kapsayacak? Af yasasının içeriğinde hangi suçlar olacak ve hangi suçlar af kapsamına alınmayacak?

Erdoğan'ın açıklaması ardında kapsama alınacak suçlar ve infaz süreleri hakkında yapılan araştırmalara göre;

Ceza infaz süreleri düşürülecek ve adli suçlarda infaz süresi yüzde 66'dan 50'ye çekilecek

Ceza infaz süreleri düşürülecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Adli suçlarda yüzde 66 olan bu sürenin yüzde 50'ye doğru çekilmesi üzerinde duruluyor. Bu düzenleme ile aynı zamanda 2004 öncesine dönülecek. 2004 yılında çıkartılan Ceza İnfaz Kanununa göre cezaevinde kalma süresi yüzde 66'a yükseltilmişti.

Af yasası kimleri kapsıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile gündeme gelen ceza infaz düzenlemesinin de bu pakette yer alması öngörülüyor. Buna göre çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.

Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.

Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.

Yorumlar (150)
Mahkum eşi 6 ay önce
Verin artık şu ceza indirimini dayanacak gücümüz kalmadı duyun sesimizi artık af ceza indirimi yoksa oyda yokkkkk
Fatma 6 ay önce
Verin artık ceza indirimini seçimden önce kimsenin sabrı kalmadı
Mahkum eşi 6 ay önce
Verin artık şu ceza indirimini dayanacak gücümüz kalmadı duyun sesimizi artık af ceza indirimi yoksa oyda yokkkkk
af af af 6 ay önce
af istiyoruz
veli 6 ay önce
5 yıl ceza indirimi istiyoruz mahkemelerin yükü azalsın bizler olur olmaz üzerimize atılan suçlardan kurtulalım.
Emel boyaci 6 ay önce
Ne olur artık af istiyoruz eşim cezaevinde iki çocuğum var onlara bakmakta zorlanıyorum ne olur başkanımız afinizi istiyoruz
Mahkum esi 6 ay önce
Babasi cezaevinde diye dıslanan cocuklanan cocuklarımız İcin afı verin af yoksa oyda yok
saim 6 ay önce
El değiştiren belediyelerde kamu çalışanlarına olur olmaz suç atılmakta insanlar boş yere yargılanmaktadır devletimizden af istiyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın