21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü... Zihinsel Engelli Olmak Duygusal Engelli Olmak Anlamına Gelmiyor !

GÜNDEM 20.03.2017, 13:59
21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 tarihli kararı ile 21 Mart’ı resmi “Dünya Down Sendromu Günü” olarak tanımış bulunuyor.

Peki Nedir Down Sendromu?

İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23’ü anneden 23’ü ise babadan geliyor. Down sendromunda, iki adet olması gereken 21. kromozom üç adet oluyor. Bunun sonucunda da toplam kromozom sayısı 46’dan 47’ye çıkıyor. 1959'da kromozomal bir düzensizlik olduğu kanıtlanan Down Sendromu en büyük genetik bozukluklarından biri. 

Ortalama olarak her 800 canlıdan biri down sendromlu olarak dünyaya geliyor. Tüm dünyada 6 milyon civarında down sendromlu birey yaşıyor. Türkiye’de kesin bir veri bulunmamasına karşın yaklaşık 70 bin down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor.

Zihinsel Engelli Olmak Duygusal Engelli Olmak Anlamına Gelmiyor

Hürriyet Gazetesi'nden Ayşegül Domaniç Yelçe'nin yazısında belirttiği gibi, ''Zihinsel engelli olmak, duygusal engelli olmak anlamına gelmiyor. Down sendromlu bebekler de tıpkı diğer bebekler gibi beslenme, temizlenme, sevilme ihtiyacı duyan, acıkınca ya da sıkılınca ağlayan, kızan, küsen, gülen, geceleri anne babasını uyutmayan bebekler. Down sendromlu gençler de -diğer yaşıtları gibi- cinsel kimlikleri bulunan, ergenlik bunalımı yaşayan, aşık olan, kalbi kırılan, kardeşleriyle kavga eden, bangır bangır müzik dinleyen, dans eden gençler. Onlar da, tıpkı diğer gençler gibi tüm duyguları yaşıyorlar. Ve bizlerden anlayış bekliyorlar… Farklılıklarını tıpkı bir saç ya da göz rengi farkıymış gibi normal kabul etmemizi ve onları aramıza kabul etmemizi istiyorlar…''

Türkiye'den Farkındalık Günü'ne Güzel Destekler

Anadolu Efes Spor Kulübü, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü kapsamında, Down Sendromu Derneği'nden iki genci, Litvanya'daki Zalgiris Kaunas deplasmanına götürdü.

Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'ne Anadolu Efes teknik kadrosu ve oyuncularıyla gelen Down Sendromlu gençler, "21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Kutlu Olsun" yazılı pankart açtı.

Afyonkarahisar'da kent merkezindeki bir alışveriş merkezinde de, iki aylık hazırlık aşamasından geçen bir sergi açıldı.

Sergide ana temanın, fırsat verildiğinde down sendromlu bireylerin de meslek sahibi olabileceklerini göstermek olan sergi büyük ilgi gördü. Serginin haftasonuna kadar açık olacağı belirtildi.

Biz de Kamupersoneli.net ekibi olarak sosyal farkındalığa bir katkımız olsun istedik ve 'Gelin Engelleri Ortadan Kaldıralım' dedik.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)