26 Ocak 2017 Perşembe 11:11
26 Ocak Gümrük Günü Yapılan Etkinliklerle Beraber Kutlanıldı

26 Ocak Gümrük Günü olması sebebiyle beraber Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde görevde bulunan Gümrük Müdürlüğü çalışanlarınıun "26 Ocak Dünya Gümrük Günü" nedeniyle, yolculara lokum ikramda bulunduğu belirlendi. Ayrıca Bakanlar, Valiler, Belediye başkanlarının kısa kısa paylaştığı Gümrük günü mesajları günün anlamını ve önemini belirtti.

26 Ocak Dünya Gümrük Günü sebebiyle Fırat Gümrük Bölge Müdürü Havva Eksilmez ve müdürlük personelleri, Vali Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret ettiler.

Yapılan ziyarette ifadelerde bulunan Fırat Gümrük Bölge Müdürü Havva Eksilmez, Dünya Gümrük Günü'nün her yıl heyecanlı ve ayrı bir atmosferle karşılanarak kutlandığına dikakt çekti. Bu yılda ise 26 Ocak Dünya Gümrük Günü'nü kutlamak adına ilk olarak Valilik ziyareti gerçekleştirdiklerini belirten Eksilmez, yapılan çalışmalar hakkında Vali Toprak'a bilgiler sundu. Vali Toprak ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek tüm gümrük çalışanlarının 26 Ocak Dünya Gümrük Günü'nü kutladığını belirtti.

Bir ülkenin hükümranlık hakkının göstergesinin gümrükler olduğunu savunan Vali Toprak;  "Gümrükler bir ülkenin milli egemenlik olarak sınırlarının çizildiği bir nokta da diğer ülkelerle olan temasının karada sağlandığı noktalardır. Gümrüklerin ülkemizin bağımsızlığı ve hükümranlığı noktasında önemi var" dedi.

Gümrüklerin her ülke açısından önemli olduğunu dile getiren Toprak, bu nedenden dolayı sınır güvenliğinin ve yönetiminin sağlanmasının gerektiğine dikkat çekti. Vali Toprak, gümrüklerde kaçakçılık yapılmasının önlenmesinin adına da alınan tedbirlerin olumlu sonuçlar verdiğini de belirterek yasa dışı giriş çıkışlarda yakalama oranının Gümrük İdarelerinin başarı göstergelerinden olduğunu belirtti.

Vali Toprak, 2018 yılında inşaatı tamamlanması planlanan Bölge Müdürlüğü hizmet binasının da faaliyete girmesiyle beraber hem çalışma hemde özverinin sağlanacağını belirtti.

YOLCULARA LOKUM İKRAM EDİLDİ

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde görevde bulunan Gümrük Müdürlüğü çalışanlarnın 26 Ocak Dünya Gümrük Günü olması sebebiyle yolculara lokum ikram ettikleri görüldü.

Havalimanının geliş katında bulunan gümrüklü salonda ikram edilen şekerlemeleri tadan dünyanın çeşitli ülkelerinden yolcular hep beraber Osmanlı Belgelerinde Gümrük konulu sergiyi ziyaret ederek saklayacakları anılar biriktirdiler.

Yolcular ise yapılan bu etkinliklerden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiklerini ifade ederek havalimanı çalışanlarının Dünya GümrükGünü"nü kutladı.


 
GÜMRÜK GÜNÜ SLOGANI
 

Gümrük İşbirliği Konseyi'nin ilk kez toplandığı tarih olarak bilinen 26 Ocak 1953 tarihini hatırlamak, toplumda gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan Dünya Gümrük Günü'nün bu yılki sloganı "İletişim, daha iyi bir işbirliği için bilgi paylaşımı" olarak ifade edildi.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahattin Korkmaz Gümrük Günü ile alakalı yazı yayımladı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahattin Korkmaz'ın yayımladığı yazıda ise "Enstitümüz, tarafsız, bağımsız, güvenilir ve yönlendirici bir kuruluş olarak diğer uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin yanı sıra gümrükte yapılan ithalat denetimleri ile standartlara uygun, kaliteli, çevreye ve insan sağlığına duyarlı, yüksek teknolojili ürünlerin ithalatının gerçekleştirilmesine katkı sağlıyor" ifadelerinde bulundu.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, Gümrük İşbirliği Konseyinin ilk kez toplandığı 26 Ocak 1953 tarihi esas alınarak her yıl Ocak ayının 26'sında kutlanan "Dünya Gümrük Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Korkmaz mesajında, "TSE, 1985 yılından bu yana Ekonomi Bakanlığının yayımladığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri kapsamında 'Standartlara Uygun' ve 'CE' işareti taşıması gereken bazı ürünlerin ithalatta denetim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. TSE ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına organik, organomineral gübreler ve toprak düzenleyiciler ile mikrobiyal, enzim içerikli ürünlerin ithalatta denetim faaliyetlerini yürütmektedir. 2016/1 ve 2016/9 sayılı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri kapsamındaki ürünlere ilişkin ithalat denetimleri; belge kontrolü, işaret kontrolü, fiziki muayene ve laboratuvar testinden biri veya birkaçı yapılmak/yaptırılmak suretiyle gerçekleştirilmektedir.

Teknik mevzuata ve standartlara uygunluk ile kalite açısından tüketicimizi ve üreticimizi korumak amacıyla gümrük aşamasında gerçekleştirilen ithalat denetim yetkisi ilgili bakanlıklarca Enstitümüze tevdi edilmiştir. Hizmetin verildiği kapsam ve veriliş şekli her yıl Ekonomi Bakanlığınca yayımlanan tebliğler ve bu tebliğlerin uygulama usul ve esaslarıyla belirlenmekte, yıllara göre de değişiklik göstermektedir. Anılan tebliğlerde yer alan ürünlerin çoğunun endüstriyel alanda girdi veya ürün olarak kullanıldığı dikkate alındığında yapılan denetimlerin ülkemiz adına ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Piyasaya arz edilen ürünlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarını sağlaması ve güvenli olması gerekmektedir. İthalat aşamasında yapılan bu kontroller ile tüketicinin korunması ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesi sağlanmakta, bunun yanı sıra ekonomik anlamda uygun ürünün piyasaya arz edilmesiyle haksız rekabetin önüne geçilebilmektedir. Dolayısıyla ithalat aşamasındaki denetimler, uygun ürünün piyasaya arz edildiğinin önemli bir göstergesi olup, teknoloji transferinin önünü açmaktadır.

'26 Ocak Dünya Gümrük Günü' vesilesiyle TSE'nin ithalat denetimlerinin ithalatta arz ettiği öneme bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz. Enstitümüz, tarafsız, bağımsız, güvenilir ve yönlendirici bir kuruluş olarak diğer uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin yanı sıra gümrükte yapılan ithalat denetimleri ile standartlara uygun, kaliteli, çevreye ve insan sağlığına duyarlı, yüksek teknolojili ürünlerin ithalatının gerçekleştirilmesine katkı sağlıyor. TSE bu şekilde tüketicimizin, üreticimizin ve ithalatçımızın korunmasına ve teknoloji transferinin de önünün açılmasına hizmet etmeye devam ediyor" ifadelerinde bulundu.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Son Güncelleme: 26.01.2017 11:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.