banner731

2600 KM Yol Geldi, Türkiye' de Vurdular

2012 yılından bu yana izleniyordu, Türkiye' ye geldi. Mersin' de vurdular.

GÜNDEM 21.09.2016, 11:11 21.09.2016, 11:24
2600 KM Yol Geldi, Türkiye' de Vurdular
Slovakya' dan üzerine çip takılarak serbest bırakılan leylek, göç etmeye başladı. Sıcak bölgelere göç etme ihtiyacındaki leylek; tam 2600 km boyunca izlendi. Göç yolculuğu kapsamında sıcak denizlere göç edecekti ki son durağı olan Türkiye' de vuruldu.

Slovak bilimciler tarafından üzerine çip yerleştirilen bu leylek, izlenerek önemli bilgiler elde edilmeye çalışılıyordu. 2012 yılından beri üzerine yerleştirilen çiple Dünya' yı gezen leylek hiçbir noktada problem yaşamadı. Uzunca bir yolculuktan sonra son durağı Türkiye' de vuruldu. Mersin de ayağı kırılmış, çamura batmış bir şekilde çayın içinde bulunan leylek, müdahalelere rağmen hayata döndürülemedi

Bir hiç uğruna yapılan avcılık, leyleğin canına mal oldu. Zararsız, tehlikesiz ve aslında bilim dünyasına önemli bilgilerin sağlanmasında kullanılacak bir canlının yaşamına mal olan ise, bilinçsiz bir avcı oldu. Bulunduğunda çok zor durumda olan leyleğin müdahaleleri yapılmasına rağmen, tedavi amaçlı gönderildiği hayvanat bahçesinde yaşamını yitirdi.

Yaşanan olay bilim dünyasında şaşkınlık ve üzüntü yarattı. Ayrıca olaya sosyal medyadan da büyük tepkiler geldi.

Kamupersoneli.net | ANKARA
Yorumlar (0)