2.Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti Kimdir ?

15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütünün düzenlediği darbe girişimi kapsamında gözaltına alınan Malatya 2.Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti kimdir ?

GÜNDEM 18.07.2016, 16:48 18.07.2016, 16:00
2.Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti Kimdir ?
1952 Yılında Kosova'da doğan Adem Huduti, 1973 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun olmuştur.Daha sonra 1974 yılında Piyade Okulu'ndan teğmen rütbesiyle mezun olan Adem Huduti, 1987 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yapmıştır.

1987 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olarak kurmay subay olan Adem Huduti, kurmay subay olarak sırasıyla 3. Mekanize Piyade Tümeninde Lojistik Şube Müdürlüğü, 9. Kolordu'da Plan ve Harekât Subaylığı, 202. Mekanize Piyade Alayı ve 7. Mekanize Piyade Tugayı'nda Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı Harekât Dairede Karargâh Subaylığı ile Plan ve Program Şube Müdürlüğü, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (Afsouth, Napoli, İtalya) Harekât Başkanlığı'nda Şube Müdürlüğü ve Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1999 yılında tuğgeneral rütbesine terfi eden Adem Huduti, Bu rütbede sırasıyla 70.Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.Ardından 2004 yılında tümgeneral rütbesine terfi eden Adem Huduti, bu rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, Ordu Donatım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Ardından 2009 yılında korgeneral rütbesine terfi eden Adem Huduti, Bu Rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Okullar Komutanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.2014 yılında Orgeneral rütbesine terfi ederek 2.Ordu Komutanlığı'na atanmıştır.

Ferhan Huduti ile evli olan bir çocuk babası Adem Huduti, 15 Temmuz 2016 akşamında düzenlenen Türkiye askeri darbe girişimi sonunda 16 Temmuz da gözaltına alındı.

Kamupersoneli.net | AA
Yorumlar (0)