3 Kasım'da Sona Erecek Olan Bedelli Askerlik Başvuru Süreci Uzatılacak Mı?

Bedelli askerlik başvuru süreci 3 Kasım tarihi itibariyle sona erecek. Yüz binlerce adayın başvuruda bulunduğu bedelli askerlik konusunda merak edilen konulardan birisi de başvuru sürecinin uzatılıp uzatılmayacağı yönünde. Kamupersoneli.net olarak konuyu haberimizde değerlendiriyoruz.

GÜNDEM 01.11.2018, 20:24
3 Kasım'da Sona Erecek Olan Bedelli Askerlik Başvuru Süreci Uzatılacak Mı?

Bilindiği üzere bedelli askerlik başvuru süreci 3 Ağustos tarihi itibariyle başladı. Başvuruların başlamasının ardından ise çok sayıda aday vatani görevini bedelli olarak yapmak için başvurularını yaptılar. 

Bu kapsamda açıklanan plana göre bedelli askerlik başvuru süreci 3 Kasım tarihi itibariyle sona erecek. Ancak halen ön başvurusunu yapmış evrak işlemlerini halledememiş çok sayıda vatandaş bulunuyor. Peki yaşanan bu durumlara bağlı olarak bedelli askerlik başvuru süreci uzatılır mı? İşte detaylar,

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU SÜRECİ UZATILIR MI?

Bedelli askerlik için ön başvuruda bulunan ancak evrak teslim işini son zamanlara bırakan çok sayıda vatandaş bulunuyor. Buna göre bu vatandaşların evrak teslim işlerini yetiştirmeleri için çok kısa bir süre kaldı. 3 Kasım'da sona erecek olan başvuru sürecine dair açıklama ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan gelmişti. 

Hulusi Akar bedelli askerlik başvuruları için yapmış olduğu açıklamasında gerekli olan tüm yerlerde şubelerin 7/24 açık olacağını söylemişti. Tüm başvuruların alınacağını ifade eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başvuru sürecinin uzatılması konusunda bir açıklama yapmamıştı. 

Başvuru Süreci Uzatılsın Talebi

SİVİL Memurlar Sendikası (SİME- SEN) Genel Başkanı Serdar Dursun konuya dair değerlendirmelerde bulunmuş ve başvuru sürecinin uzatılmasını talep etmişti. SİME- SEN Genel Başkanı Dursun, yaptığı yazılı açıklamada, bedelli askerliğe başvuranlardan yalnızca yarısına yakın kısmının başvurusunun tamamlandığını belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı. 

"3 Ağustos’tan bugüne kadar bedelsiz askerlikte sevki yapılanlar göz önünde bulundurulduğunda, şu anda 1 haftada 300 bin kişinin daha sevkinin yapılması zorunluluğu ortaya çıktı. ’24 saat çalışma’ denildi. Ancak istatistiklere bakıldığında bu sevklerin 24 saat esası ile dahil yapılma ve belirtilen tarihe yetişme imkanı yok görünüyor. Bedelli askerlik süresinin makul bir kısa zaman daha uzatılması gerekiyor. Bu uzatılma, hem şubelerdeki çalışanların hem, Milli Savunma Bakanlığının hem de başvuruda bulunan ve bulunacak vatandaşların kesinlikle faydasına olacak bir ihtiyaçtır. Süre uzatılırsa problem ortadan kalkacaktır."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)