300 Koyun Projesine Başvuru Süreci Sona Eriyor

300 Koyun Projesine Başvuru Süreci Sona Eriyor

Geçtiğimiz günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından açıklanan ve kamuoyunda oldukça dikkat çeken 300 koyun projesine başvuru süreci sona eriyor. '300 Koyun Projesi' kapsamında gerekli şartları taşıyan yetiştiricilere üçyüze kadar küçükbaş hayvan verilmesi ve bu sayede hayvancılığın geliştirilmesi planlanıyor.

Devlet tarafından uygulamaya konulan yeni bir projeyle hayvancılığı geliştirilmesi ve anaç hayvan yetiştiriciliğinin artırılması hedefleniyor. Bu proje kapsamında gerekli koşulları sağlayan yetiştiricilere farklı cinslerde 300'e kadar küçükbaş hayvan hibe edileceği duyurulmuştu. 

Hükümet yetkilileri tarafından açıklanan ve kamuoyun tarafından çok fazla dikkat çeken 300 Koyun Projesi'ne başvuru sürecinde sona yaklaşılıyor. İşte detaylar,

300 KOYUN PROJESİNE BAŞVURU SÜRECİ SONA ERİYOR

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce (TİGEM) yürütülen 300 koyun projesiyle küçükbaş hayvancılığın gelişmesi, koyun sayısının çoğaltılması ve et üretiminin artırılması amaçlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba duyurulan proje kapsamında karaman, Morkaraman, Merinos, İvesi, Karayaka, Hemşin, Eşme koyunu, Halep keçisi ve kıl keçisi alımı için başvuruda bulunabiliyor. Ancak bir yetiştirici açıklanan bu cinslerden en fazla 3 tanesine başvuru yapabiliyor. 

Oldukça ilgi çeken projeye yetiştiriciler Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) resmi web sayfası üzerinden (www.tigem.gov.tr) yapılabiliyor. Ancak projeye başvurular için süreç doluyor. TİGEM tarafından yapılan duyuruya göre 300 koyun projesine son başvuruların 2 Mart tarihinde sona ereceği açıklandı. 

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce (TİGEM) tarafından yürütülen projede ayrıca verilecek küçükbaş hayvanların takibi de yapılacak. Proje kapsamındaki koyunlardan doğan kuzular için TİGEM tarafından alım garantisi veriliyor. Bu fiyatlarda o zaman ki koşullar göz önünde bulundurularak belirlenecek. 

BAŞVURULAR NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın detaylarını paylaştığı ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) tarafından yürütülen projeye başvurular değerlendirilmesinde müracaat edilen il veya ilçenin mera kapasitesi, küçükbaş hayvan varlığı gibi kriterler göz önünde bulundurulacak. Üreticiler değerlendirilirken; üretim yapacağı yerin mera alanı, kaba yem üretebilirliği, hayvan varlığı, cinsiyeti ve yaşı, hayvan barınağına sahip olması, halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterlere bakılacak.

Kamupersoneli.net - ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler