3600 Ek Gösterge, Genel Af ve EYT Açıklamaları Sonrasında TBMM'de Tartışma Çıktı!

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) 3600 ek gösterge, genel af ve EYT açıklamaları sonrasında tartışma çıktı. CHP'li ve MHP'li Milletvekilleri arasında çıkan tartışmada partiler birbirine seçim vaatleri üzerinden eleştiride bulundu. Peki TBMM'de 3600 Ek Gösterge, Genel Af ve EYT hakkında hangi açıklamalar yapıldı? İşte detaylar...

GÜNDEM 09.07.2019, 21:49 09.07.2019, 22:06
3600 Ek Gösterge, Genel Af ve EYT Açıklamaları Sonrasında TBMM'de Tartışma Çıktı!

3600 ek gösterge, genel af ve EYT konuları üzerinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yapılan açıklamalar tartışma fitilini ateşledi. Milletvekilleri Meclis kürsüsünde birbirinin üzerine yürüdü.

Tartışma nedeniyle oturuma ara verildi ve Milletvekilleri kendi partileri üzerinden diğer partilerin seçim vaatlerinde verdiği sözlere yönelik tepkide bulundu.

3600 ek gösterge, genel af ve EYT hakkında Milletvekillerinin yaptığı açıklamaları derledik.

GENEL AF

Genel af hakkında Milletvekillerinin yaptığı açıklamaları;

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Muhammed Levent BÜLBÜL;

"Sayın Başkanım, sayın grup başkan vekili kürsüden “Af veya şartlı ceza indirimi meselesini çıkarttınız, mahkûm yakınlarının, mahkûmların duygularını istismar ettiniz.” gibi bir açıklamada bulundu.

Şartlı ceza indirimi noktasında kanun teklifi vermiş olan Milliyetçi Hareket Partisinin, mahkûmların veya mahkûm yakınlarının duygularıyla oynamak veya onların duygularını istismar etmek gibi bir gayesi asla olmamıştır.

Bu zamana kadar şartlı ceza indirimiyle alakalı olarak bunun neden gündeme geldiğini, nasıl bir ihtiyaç olduğunu defaatle dile getirmiş olmamıza rağmen, bu konuda hâlâ bu şekilde ifadeler kullanılmasını açıkçası yadırgıyoruz ve kabul etmiyoruz.

Milliyetçi Hareket Partisi son derece gerçekçi nedenlerle böyle bir talepte bulunmuştur ve imkânları ölçüsünde şartlı ceza indiriminin yasalaşması için, kanun olarak Meclisimizden geçmesi için çok samimi çalışmalar yapmaktadır ve şu anda bu noktada beklenti içerisinde olan bütün mahkûm yakınlarıyla bire bir ilgilenmektedir, onların dertlerini, sıkıntılarını dinlemekte ve bu konuda bir uzlaşma temin etmek için çalışmaktadır.

Şimdi, bir yıldan beri bu mücadeleyi biz verirken kalkıp da şimdi bir konuşmayla, bir kürsü konuşmasıyla bu işlerde kahraman olmaya çalışmayı da asla ve asla kabul etmiyorum. Bu konuyla alakalı olarak Milliyetçi Hareket Partisi sonuna kadar mücadelesini verecek ve inşallah, bu Meclisten bir uzlaşma temin edilerek..."

Özgür Özel Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili;

"Hepimizi birden kolayca yani iktidar ortağınız gibi, ittifak ortağınız gibi, iktidarına kayıtsız şartsız destek verdiğiniz ittifak ortağınız gibi kolayca kandırılabilecek kişiler sanıyorsunuz.

Çok net söylüyoruz: 24 Haziranda size oy veren mahkûm yakınları kendilerini açıkça aldatılmış, kandırılmış ve istismar edilmiş hissediyorlar. Yazıklar olsun."

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT)

EYT hakkında Milletvekillerinin yaptığı açıklamaları;

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Muhammed Levent BÜLBÜL;

"Bu insanlara, 3600’den bekleyenlere, EYT’den bekleyenlere hepsi için samimi çaba sarf etmek demektir. Asıl sizin çabalarınız sahtedir. Siz Mecliste gündeme gelsin diye yapıyorsunuz bunları, gelsin de reddedilsin diye yapıyorsunuz bunları.

Siz EYT’lilere söz verip kanun teklifi verip burada EYT’ye sözünü tutan grup başkan vekilini görevden alan partisiniz. Biz Milliyetçi Hareket Partisini çok iyi tanırız da siz MHP’yi tanınmaz hâle getirenlersiniz."

3600 EK GÖSTERGE

3600 Ek Gösterge hakkında Milletvekillerinin yaptığı açıklamaları;

CHP İzmir Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Mehmet Ali ÇELEBİ;

"Uzman jandarma statüsünde bulunan 30 bin personelin yıllardır çözülemeyen sorunları bulunmaktadır, bir; astsubayların kadro ve görevlerini yerine getirmelerine rağmen astsubaylara tanınan özlük haklarının sadece üçte 2’sine sahipler. Astsubaylarımıza uygulanan 3600 ek gösterge onlara da verilmelidir.

Özgür Özel Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili;

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Adalet ve Kalkınma Partisi, Meclisin buradan sonra nasıl çalışacağını ve nasıl tatile gireceğini planlamış. Türkiye'de belki bunu müjde olarak görenler vardır ama bundan büyük hüzün duyanlar da var.

Yargı reformu diye, İstanbul seçimlerinden önce şaşaalı salonlarda yargı mensuplarını da karşınıza alıp, Meclisin yapacağı bir işi yürütmenin işiymiş gibi ele alıp müjdeler verenler, avuçları patlarcasına yargı reformunu alkışlayanlar nereye gidiyorsunuz?

Gazeteciler hapisteyken, milletvekilleri hapisteyken, partilerin başkanları, eş genel başkanları görevlerinden dolayı hapisteyken nereye gidiyorsunuz? 3600 ek göstergeyi polise, infaz koruma memuruna kaçıncı kere söz veriyorsunuz da yapmadan nereye gidiyorsunuz? Geçen sene ilk yüz günde yapacaktınız.

Unuttuk, ikinci yüz günde yapacağız.31 Marttan sonra yapacağız 23 Haziran…Nereye gidiyorsunuz? O polisler sizin yüzünüzden İstanbul’da, sandık başında, milletvekillerimizle birlikte on yedi gün kaskın üzerinde uyudular.

Onların ek göstergesini vermeden nereye gidiyorsunuz? Çiftçinin mazotu... “Yarısı sizden, yarısı bizden…” Prompterdan okuyordu beyefendi. Vermeden nereye gidiyorsunuz? Ne tatili?

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Muhammed Levent BÜLBÜL;

"Bu insanlara, 3600’den bekleyenlere, EYT’den bekleyenlere hepsi için samimi çaba sarf etmek demektir. Asıl sizin çabalarınız sahtedir.

Siz Mecliste gündeme gelsin diye yapıyorsunuz bunları, gelsin de reddedilsin diye yapıyorsunuz bunları.

Yorumlar (59)
Ayşe 5 ay önce
Askerliği 2 günde kanunlaşdırdınız af bekleyen insanların duyguları Nerde kaldı ben anlamış deyilim saniye saniye bekliyoruz af af af yatamıyoruz bir mucize diye bekliyoruz bari tarih verip unmut edilmesin seçim öncesi sonrası temmuz ayı şimdi d 15 temmuz sonrası yetişitse ywtişmezse bidaha kine denildi umutları verip aldatmayı lütfen.
Gürkan Alcan 5 ay önce
EYT.lilere sorun bakalım. Kim samimi, kim dansöz. Siz insanları aptal yerine koyarsaniz sadece aptallardan oy alırsınız.
numan bey 5 ay önce
askerlikte para vardı diye hemen onaylandı yani çıkar ağ ulan para ne tatlısı masaAllah bütün kapılar sana açık
Diyarbakir 5 ay önce
arkadaş bu affı çıkarın sabrımızı taşırmayın yeter artık cumhurbaşkanı kendi cezaevinde yatmış birzat ne tez unnuttun o gunleri en iyi gerek sen anliyaydin mahkumları ...
Yigit 5 ay önce
Bedelli askerligi iki gunde cikardiniz tabi ordan para gelecek 3600 icin kac defa soz verdiniz hani 31 Mart seciminden sonra 3600 en kisa surede kanunlasacakti yapamayacaginiz seyleri yapariz duiye milleti kandirma devri bitti halk sizede 23 Haziranda gerekli dersi verdi
Diyarbakir 5 ay önce
arkadaş bu affı çıkarın sabrımızı taşırmayın yeter artık cumhurbaşkanı kendi cezaevinde yatmış birzat ne tez unnuttun o gunleri en iyi gerek sen anliyaydin mahkumları ...
Mahkum kardeşi 5 ay önce
Cikartin artik Allah askina oynamayin daha fazla milletle ciksin artik bu af ne olur biran once Allahim sen fu sesimizi
yunus anka 5 ay önce
rafta kaldı bence bayram geldi milletin yüzünü güldüren ayıp maaş bir gecede çıkıyor utanin 2 yıldır taktik yaoiyonuz sonra kalcaksa hic olmasin nayram geldi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın