5 Bin TL Maaş, Lojman ve Sigorta İle Çoban Bulunamıyor

Hayvancılık yapan bir işletme sahibi katılmış olduğu televizyon programında çok iyi imkanlar sundukları halde çoban bulamadıklarından yakındı. 5 bin TL maaş, sigorta ve konaklama imkanı sunduklarını belirten işletme sahibi bu şartlar altında bile personel bulamamaktan şikayet etti.

GÜNDEM 21.10.2018, 00:34
5 Bin TL Maaş, Lojman ve Sigorta İle Çoban Bulunamıyor

Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren bir şirket sahibi Bloomberg TV'de yayımlanan bir programa katıldı. 

Bu kapsamda hayvancılık sektörüne dair bazı açıklamalarda bulunan şirket sahibi daha sonra personel konusuna değindi. Çoban ihtiyacı olduğunu söyleyen işletmeci çok iyi imkanlar sundukları halde bu pozisyon için eleman bulamamaktan şikayet etti. 

'5 BİN TL MAAŞLA ÇOBAN BULAMIYORUZ'

Hayvancılık konusu kapsamında röportaj veren bir işletme sahibi "Hayvancılıkta işçi sorunu" konusunda açıklamalarda bulundu. Konuya dair dikkat çeken ifadeler kullanan kişi, özellikle çoban bulma konusunda yaşadığı zorluğu paylaştı. İyi imkanlar ile çoban aradıklarını ancak bulamadıklarını dile getiren işletme sahibi şu ifadeleri kullandı. "Hayvancılıkta çok deneyimli çobanlar yok. Deneyimli çobanlara 3 bin ile 5 bin arasında maaş, sigorta veriyoruz. Yeme-içme yok ama konaklama, elektrik, su, ısınma bize ait. Bu şartlara rağmen kaliteli eleman bulmakta çok zorlanıyoruz.'' 

''Herkes masabaşı iş istiyor"

İşletme sahibinin bu açıklamalarının ardından ise program sunucusu "Niye çalışmıyorlar? Kırsaldan kente göç ediyorlar, asgari ücrete çalışıyor ve şehirde o paranın hiç kıymeti yok ama kırsalda böyle bir imkan varken çalışan bulunmuyor. Bİr tezatlık yok mu?" sorusuna yanıt veren kişi "Herkes masa başı iş istiyor. Hayvanın pisliği ile uğraşmak istemiyor." dedi. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (6)
Aydın 10 ay önce
Ben çalışırım en kralın yaparım 5 bin vetsin
ali 10 ay önce
Kardesim tamamda adres yok nomara yok nasil basvuracaksin
turgut 10 ay önce
emekliyim cocuklugum çobanlıkla gecti hayvanları severim çobanlık işini seve seve yaparım trabzon
Bünyamin Allahverdiyev 10 ay önce
Selam hayirli isler,ben calisirim izin verirseniz.
ishak taş hakkari merkez de 10 ay önce
öyle biri arıyorsanız o iş benim işim saygılar
Nevzat Kazmacı 10 ay önce
O iş adamı nerde adresi versin kaç tane çoban isterse hazırız