50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Ele Geçirildi! Operasyonla 3 Kişi Yakalandı!

GSM şirketlerinin altyapısına erişim sağlayarak vatandaşların kimlik bilgilerini çalan hırsızlar Antalya'da düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin ele geçirilmiş olduğu bildirildi..

50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Ele Geçirildi! Operasyonla 3 Kişi Yakalandı!

Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipler tarafından GSM şirketlerinden birinden verilen alındığı tespit edildi.

Yapılan kapsamlı araştırmalara göre Ahmet Yıldız (34), Emine Yıldız (32) ve Mehmet Ali Sert (19) olduğu belirtilen 3 kişinin izine ulaşıldı ve 50 milyon kişinin kimlik bilgilerini ele geçirip satış yapan 3 kişi yakalandı

Telefon bayisi işletmeciliği yapan Ahmet Yıldız'ın kurumsal şifre sayesinde GSM şirketinin altyapısına ulaştığı belirtildi ve yasa dışı yollarla yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerini ele geçirdi.

Operasyon için hazırlık yapan ekipler Ahmet Yıldız ve çalışanı Emine Yıldız’ı Ankara'da gözaltına aldı ve diğer yandan Mehmet Ali Sert'in Antalya'ya kaçtığı belirlenince Antalya'da lüks bir otelde konaklayan Mehmet Ali Sert'in kıskıvrak yakalandı.

Zanlıların ev ve iş yerlerinde düzenlenen aramalarda ise 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin bulunduğu çok sayıda harddisk, laptop, flash bellek ve materyal bulundu.

Ele geçirilen kimlik bilgilerinin ise ara karşılığında sahte kimlik üreten, aynı zamanda banka ve kredi kartı dolandırıcılığı yapanlara satıldığı belirtildi.

Zanlıların ayrıca TÜVTÜRK ve E-Devlet gibi kurumlara ait sahte siteler oluşturarak 'phishing' yöntemiyle çok sayıda vatandaşa tuzak kurduğu ifade edildi..

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 19:50
YORUM EKLE