58 bin 566 hektar ormanlık alan daha maden ocaklarına kurban verilecek!

58 bin 566 hektar ormanlık alan daha maden ocaklarına kurban verilecek!

Ordu ilimizin genelinde orman alanı büyüklüğü 202 bin 896 hektar iken maden arama sahası izni verilen alanın büyüklüğü 58 bin 566 hektardır. Bir başka ifade ile Ordu’da toplam orman alanının yüzde 25 inden daha fazla bir alana maden arama ruhsatı verilmiş durumdadır. Bu oran 17 Eylül 2020 tarihinde ihaleye çıkılacağı ilan edilen 9 yeni sahayla, yani toplamda 11225 hektar alanın daha ilave edilmesi ile yüzde 34 seviyesine çıkacaktır. Bu oran her 3 orman alanından birine maden arama sahası ruhsatı verileceği

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu’daki maden arama sahaları hakkında yaptığı yazılı basın açıklamasında son ihale ile birlikte Ordu ormanlarının 3’de 1’inin maden sahası olacağı bilgisini paylaşarak, “Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un yazılı basın açıklaması şöyle:

“Ordu ilimizin genelinde orman alanı büyüklüğü 202896 hektar iken maden arama sahası izni verilen alanın büyüklüğü 58566 hektardır. Bir başka ifade ile ilimizdeki toplam orman alanının %25 inden daha fazla bir alana maden arama ruhsatı verilmiş durumdadır. Bu oran 17 Eylül 2020 tarihinde ihaleye çıkılacağı ilan edilen 9 yeni sahayla, yani toplamda 11225 hektar alanın daha ilave edilmesi ile %34 seviyesine çıkacaktır. Bu oran her 3 orman alanından birine maden arama sahası ruhsatı verileceği anlamına gelmektedir. Çevre katliamını ve geleceğimizi ipotek altına alan bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir.

FATSALI YURTTAŞLARIMIZ İÇİN HAYATİ RİSK SÖZ KONUSU

Fatsa’daki siyanürlü altın madenciliği uygulamasının yarattığı çevre kirliliğini unutmuş değiliz. Madenin çevresinden alınan 32 toprak ve 11 adet su örneği üzerinde yapılan testlerle bölgede meydana gelen çevre kirliliği çok net bir şekilde ortaya konuldu. Buna göre toprak ve derelerdeki zehirli metaller ortalamanın katbekat üzerinde. Yer kabuğunda ortalama 20 ppm (milyonda bir) düzeyinde olması gereken kurşun değerleri, madenin çevresinde yaklaşık 5 ile 7 kat arasında daha fazla çıktı. Kızılcasu ve Erenyurt deresinin Elekçi ırmağıyla buluştuğu noktada kurşun değeri 10 kat kadar daha fazla. Arsenik değerleri de normalden 6-7 kat fazla. Çok ciddi bir çevre katliamı ve yurttaşlarımız için sağlığı açısından hayati risk ile karşı karşıyayız.

58 bin 566 hektar ormanlık alan daha maden ocaklarına kurban verilecek!

ÜSTÜ ALTINDAN DAHA DEĞERLİ

Türkiye fındık üretiminde en büyük paya sahip olan Ordu’muzda maden arama sahalarının bu yoğunluğa ulaşması, fındık üretiminin azalmasına ve ülkeye kazandırdığı ihracat gelirlerinin de düşmesine sebep olacaktır. Aynı şekilde bal üretiminde Türkiye’de ilk üç il arasında bulunan Ordu’da madenler nedeniyle ormanlara verilecek zarar neticesinde yaşanacak gelir kaybı da uzun vadede madenin getirisinden kat be kat fazla olacaktır. Unutulmaması gereken, topraklarımızın ve ormanlarımızın üstünün altından daha değerli olduğu gerçeğidir.

58 bin 566 hektar ormanlık alan daha maden ocaklarına kurban verilecek!

İKTİDAR 3 KURUŞ İÇİN İNSANLARIMIZIN HAYATINI HİÇE SAYMAKTADIR

İktidar bölge halkına daha fazla gelir kazandıracak, onlara iş, aş, ekmek sağlayacak tarımsal üretimi teşvik etmek yerine, sermayedarlara Ordu’muzu peşkeş çekmekte, talan ettirmektedir. İktidar, 3 kuruş için insanlarımızın hayatını hiçe saymaktadır. Biz bu durumu daha önce Bergama’da, Kaz Dağlarında tecrübe ettik. Yandaşların cepleri dolarken bölge halkının sadece eziyet çektiğini gördük. Ordulu hemşerilerimizin de bunları yaşamasına müsaade etmeyeceğiz.

Plansız Madencilik hem ormanlarımıza hem de tarım arazilerimize geri dönüşü imkânsız zararlar vermektedir. Maden sahalarının çevreye, ormanlarımıza ve en önemlisi içme suyumuza vereceği ciddi zararlar kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır. Sondaj kuyularından, madenlere ulaşım için açılan yollara kadar birçok faaliyet binlerce ağacın kesilmesine neden olmaktadır. Özellikle siyanürle altın arama faaliyeti hem siyanürün topraktaki tüm ağır metalleri çözmesi hem de depolama yönteminin zor olması nedeniyle ciddi bir risk teşkil etmektedir. Bu risk Karadeniz bölgemiz gibi yağış oranı fazla olan yerler daha da yükselmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler