Alexa
05 Ocak 2018 Cuma 13:01
696 Sayılı KHK'ya İlişkin Belediye Şirketlerinde İstihdam Edilenler Hakkında Açıklama
Kamu Personeli

İçişleri Bakanlığı tarafında 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ilişkin belediye şirketlerinde personel olarak istihdam edilenler hakkında açıklama yapıldı. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafında yapılan açıklamanın detaylarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Bilindiği gibi Resmi Gazete'nin 24 Aralık 2017 tarihli sayısında 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname bugüne kadar yayımlananlar arasında en kapsamlı oldu. Söz konusu KHK'da taşeron işçilerin kadroya geçirilmelerine ilişkin usul ve esaslar belirtildi. Buna göre taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde baz alınacak tarih 4 Aralık oldu. Taşeron işçilerin kadroya geçişleri hakkında başvurular 2 Ocak 2018 tarihinde başladı ve 11 Ocak 2018 tarihine kadar devam edecektir. 

696 sayılı KHK'ya göre mahalli idareler kapsamında istihdam edilenler hakkında merak edilen konular vardı. Bununla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından il Valeliklerine bir yazı gönderildi. İşte o yazı:

VALİLİKLERE GÖNDERİLEN YAZI

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda "696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 24/12/2017 tarihli ve 30280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine ilişkin 375 sayılı Kanını Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar da 01/01/2018 tarihli ve 30288 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Bakanlığımıza çeşitli kişi kuruluşlardan intikal eden görüş ve taleplerden; il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinin yansından fazlasına sahip olduğu şirketlerde işçi statüsünde çalışan personelin alı yüklenici işçisi gibi değerlendirilip, şirketlerde işçi statüsüne geçirilme sürecine tabi tutulmak istendiği: başvuru yapmaları, dava ve icra takiplerinden feragat beyanı vermeleri sulh sözleşmesi yapacağını beyan etmeleri istendiği anlaşılmıştır.

Söz konusu Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 nci maddesiyle 27/6/1989 tarihli ve

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 24 üncü maddesinde, '77 Özel idareleri vs belediyeler ile bağlı kuruluşlarında bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde, birlikle veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketlerde 4734 sayılı Kanun ve diğer mevzuat hükümleri uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından 4/12/2017 tarihi itibarıyla çalıştırılmakla olanlar; kaydıyla bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren on gün içinde hizmet alım sözleşmesini yapan idareye veya şirkete, ek 20 nci madde kapsamındaki şirketlerinde işçi statüsünde çalıştırılmak üzere yazdı olarak başvurabilirler " hükmü ile Geçici 24 öncü Maddesinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasların 28 inci maddesinde; "J7J sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 24 uncu madde ile tanınan işçi statüsüne geçirilme hakkından yararlanılabilmesi için; il özel idareleri, belediyeler ite bağlı kuruluşları, il özel idareleri ve belediyelerin üyesi olduğu mahalli idare birlikleri, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarının doğrudan doğruya veya dolaylı olarak birlikle veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlasına sahip olduğu şirketlerde 4134 sayılı Kanun ve diğer mevzuat hükümleri uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılması gerekmekledir hükmü bulunmaktadır.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri ve söz konusu Usul ve Esaslar şirketlere işçi statüsünde devir yapılacak alt yüklenici personel kapsamı belirlenmiş olup, hali hazırda sermayesinin yansından fazlasına sahip olunan mahalli idare şirketlerinde iş statüsünde istihdam edilen personel kapsam dışında tutulmuştur. Bu nedenle, şirkette çalışan personel işçi statüsüne geçiş sürecine tabi tutulmayacaktır.

Konunun iliniz dahilindeki il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları il bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ve bu idarelere ait kapsama dahil şirketler duyurulması hususunda;

Gereğini rica ederim." ifadelerine yer verildi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Rıdvan Eren 2018-08-29 14:52:50

696 KHK ile belediyenin iştirak Şirketlerine geçirilen taşeron işçilerin iş güvencesi varımdır mali sorunlar öne sürülerek işten çıkarılan bilirmi