81 ile resmi yazı gönderildi! Artık tüm ülkelerden gelecekler!

81 ile resmi yazı gönderildi! Artık tüm ülkelerden gelecekler!

Sağlık Bakanlığı, 81 ile sağlık turizmi kapsamında bir yazı gönderdi. Normalleşme adımlarının atılmaya başlanması üzerine, daha önce de 31 ülkeyle sınırlı olan sağlık turizmi artık tüm ülkelere açık olacak.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 il valiliklerine resmi bir yazı gönderdi. "Kovid-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirler" konulu içerik hazırlandı. Buna göre Türkiye'den sağlık hizmeti isteyen hastaların ülkeye girişlerinde, refakatçilerine kadar çeşitli tedbirler belirlendi.

YAZININ İÇERİĞİ

Türkiye'den sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlar, koronavirüs salgını süresi boyunca, ülkeye girişleri, hastaneye yatışları, taburculuk işlemleri, izolasyon kuralları tedbirleri belirlendi.

81 ile resmi yazı gönderildi! Artık tüm ülkelerden gelecekler!

TÜRKİYE'YE GİRİŞLER

Hastalar ve refakatçiler kara yolu ve hava yolundan Türkiye'ye giriş yapabilecekler. Hava yolundan yapılacak olan girişler İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Antalya Hava Limanı, Esenboğa Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden yapılacak.

Kara yolundan yapılacak olan girişler ise Kapıkule Hudut Kapısı, Habur Hudut Kapısı üzerinden yapılabilecek.

HASTA VE REFAKATÇİLERİN KABUL EDİLECEĞİ HASTANELER

Hasta ve refakatçilerin kabul edileceği hastanelerde aranacak şartlar da yazıda belirtildi. Resmi yazıdaki ifade şu şekilde:

"Bakanlık tarafından düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesine sahip olacak. Bünyesinde Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans olacak. Ruhsatında ve faaliyet izin belgesinde, uluslararası sağlık turizmi kapsamında kabul edilerek teşhis ve tedavisi yapılacak hastalıklara ait branşlar yer alacak. Üçüncü basamak erişkin yoğun bakım ünitesi olacak. Hastanenin müstakil bir katı veya koridor ve diğer alanlarında, başka hasta veya refakatçisinin temas etmeyeceği şekilde müstakil bir servis yurt dışından gelecek uluslararası sağlık turizmi hastaları için ayrılacak"

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.