9 Günlük Kurban Bayramı İzninden Özel Sektör Çalışanları da Yararlanabilir Mi?

Kurban Bayramında izin süresi hükümet tarafından 9 gün olarak açıklandı. Açıklanan 9 gün izin hakkında özel sektör çalışanları da yararlanabilir mi? Konu ile ilgili olarak tüm detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz...

GÜNDEM 09.08.2018, 09:36 09.08.2018, 10:14
9 Günlük Kurban Bayramı İzninden Özel Sektör Çalışanları da Yararlanabilir Mi?

Hükümet tarafından Kurban Bayramı tatili daha önceki yıllarda olduğu gibi 9 gün olarak açıklandı. 20 Ağustos 2018 arefe gününde kamu çalışanları yarım gün izinli olacak. Hafta sonu izin hakları ile birlikte Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI 9 GÜN İZİN KULLANABİLİR Mİ?

Kamu personelleri bu haklarından yararlanırken özel sektör çalışanları da 9 gün izin kullanabilecek mi? Belli şartlar sağlandığında özel sektör çalışanları da 9 günlük izin hakkından yararlanacaklardır. Cumartesi günü çalışanlar için bakıldığında 2.5 gün, çalışmayanlar için  ise yarım gün mesai olacak.

İsteyen işveren aynı kamu kurumlarında olduğu gibi çalışanlarına idari 2,5 gün ya da haftada 5 gün çalışanlar için yarım gün izin hakkı vererek çalışanlarının 9 gün tatil yapmasına imkan sağlayabilir. Burada, idari izin olduğu için işverenin bunu yıllık izinden düşememesine dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca bu izin için maaştan da düşülmüyor. 

YILLIK İZİ  İLE 9 GÜN TATİL YAPILABİLİR

Ancak işveren idari izin konusuna yanaşmazsa çalışanların yine 9 günlük izin yapma hakkı bulunuyor. Sabah Gazetesinden Faruk Erdem'in aktardıklarına göre son değişikliklerle yıllık izinler 1'er gün bile kullanılabiliyor. Bu durumda çalışan 2.5 günlük mesaiyi ya da hafta sonu izin yapanlar için yarım günlük mesaiyi yıllık izninden kullanarak 9 günlük tatil yapabilir.

TELAFİ ÇALIŞMASI OLABİLİR

Yasalarımızda yer alan düzenlemede hem işçinin hem de işverenin bu konuda işini kolaylaştırıyor. Bu durumda 'telafi çalışması' devreye giriyor. Her işçinin yasalara göre haftalık çalışma süresi 45 saat. Bunun üzerindeki süreler fazla çalışmaya giriyor. Ayrıca tatil günlerinde yapılan çalışmalar mesai olarak işçiye ödeniyor. İşçi ile işveren anlaşarak 2.5 günlük izin yaptırılır. Bunun karşılığında iki ay içinde telafi çalışmaları devreye girer.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)