ABD: Anlaşmaya Varmış Olsaydık Brunson Buraya Dönmüş Olurdu

ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilime ilişkin ABD tarafından bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapılan açıklamada, ABD ile Türkiye arasında anlaşma sağlanmadığı yönünde bir değerlendirme yapıldı.

GÜNDEM 07.08.2018, 22:40
ABD: Anlaşmaya Varmış Olsaydık Brunson Buraya Dönmüş Olurdu

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert günlük basın toplantısı kapsamında basın mensuplarının karşısına geçti. 

Bu çerçevede ABD ile Türkiye arasında yaşanan rahip Brunson krizi ve iki ülkenin birbirinin İçişleri ve Adalet Bakanlarına yönelik yaptırım kararı uygulamasına dair açıklamalarda bulunan Nauert çok dikkat çeken bir ifade kullandı. 

ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA YAŞANAN KRİZ

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert yapmış olduğu basın açıklaması konuşmasında, Türkiye ile anlaşma sağlanmadığını ima etti. konuya dair ifadelerinde “Türkiye ile herhangi bir anlaşmaya varlığına dair haberleri doğrulayamayacağını” açıklamalarını yapan Nauert halen sürecin devam ettiğini söyledi. 

Konuşmasında ayrıca anlaşma sağlanmasına dair de değerlendirmeleri basın mensupları ile paylaşan ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert "Bir anlaşma olsa Brunson evine dönmüş olurdu" dedi. 

Söz konusu yaşanan gerilim ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından Türkiye'ye yaptırım kararı uygulanacağına dair açıklamalarda bulunmalarının ardından başlamış ve Türkiye'de alınan kararlar doğrultusunda karşılık vermişti. İki ülke arasında yaşanan gerilimin ise anlaşma için ön mutabakat sağlandığı açıklaması yumuşadığı tahmin edilmişti. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)