ABD Başkanı Trump Pentagon'nun PYD'ye Silah Verme Yetkisini Onayladı!

Pentagon Sözcüsü Dana White, yazılı bir açıklama yayımlayarak gerekli görüldüğünde PYD'ye silah verme yetkisinin Başkan Trump tarafından onaylandığını açıkladı.

GÜNDEM 09.05.2017, 22:01 09.05.2017, 22:04
ABD Başkanı Trump Pentagon'nun PYD'ye Silah Verme Yetkisini Onayladı!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerika Savunma Bakanlığı'na, gerekli görüldüğü takdirde Suriye'de bulunan kürt unsurların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerine silah verme yetkisini onayladığı ifade edildi. Suriye Demokratik Güçleri'ni PKK/PYD'nin başını çektiği gruplar oluşturuyor. 

PYD/PKK'YA SİLAH VERME YETKİSİ ONAYLANDI

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White yazılı bir açıklama yayımlayarak Suriye Demokratik Güçlerine, silah verme yetkisinin onayladığını açıkladı. Yayımlanan açıklama detayları şu şekilde, “Dün Başkan (Trump), DEAŞ karşısında Rakka’da açık bir zafer kazanmak için, gerekli görüldüğünde Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Kürt unsurlarını teçhizatlandırmak üzere Savunma Bakanlığını yetkilendirdi.”

TÜRKİYE'YE GÜVENCE VERMEK İSTİYORUZ

Türkiye'nin bu duruma yönelik oluşacak kaygılarına ilişkinde bir açıklamada bulunan Sözcü White açıklamasında şu ifadelere de yer verdi. “Türk halkına ve hükümetine, ABD’nin, NATO müttefikimizin ek güvenlik risklerini engellemek ve NATO müttefikimizi korumak hususuna bağlılık konusunda güvence vermek istiyoruz.” 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)