ABD Başkanı Trump'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakkında Önemli Sözler

74. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları için Pazar akşamı New York’a gelen ABD Başkanı Donald Trump resmi temaslarına başladı. Trump yaptığı açıklamalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında önemli sözler sarf etti.

GÜNDEM 24.09.2019, 10:36
ABD Başkanı Trump'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakkında Önemli Sözler

Başkan Trump’ın BM binasına gelişinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Trump, BM’de 74. Genel Kurul çalışmaları kapsamında ABD tarafından düzenlenen, “Dini Özgürlüklerin Korunması İçin Küresel Çağrı” konulu yan etkinliğine katıldı. ABD Başkanı Trump burada bir konuşma yaptı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında önemli sözler sarf etti.

Trump, Türkiye’de iki yıl cezaevinde kaldıktan tahliye edilen ve ABD’ye dönen rahip Andrew Brunson geri gönderilmesi süreci için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Trump, Brunson’un ABD’ye geri getirilmesi sürecinde yaptıkları görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arkadaş olduklarını söyledi.

TRUMP'TAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAKKINDA SÖZLER

Rahip Brunson’ın da katıldığı toplantıda Trump, geçen yıl yaşanan süreç hakkında değerlendirmelerde bulundu. ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları şöyle oldu:

"Türkiye’de uzun süre hapis yattıktan sonra bugün aramızda olan rahip Andrew Brunson için geçtiğimiz yıl yönetimimle, şimdi neyse ki arkadaş olduğum çok güçlü bir adamla, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığımız çok kısa ve saygılı bir görüşmeden sonra onu eve getirdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradım ve dedim ki, ‘O masum bir adam’. Önceki yönetim Andrew'ı uzun bir zamandır dışarı çıkartmaya çalışıyordu ki maalesef çok çalıştıklarını sanmıyorum.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum ve bugün burada bizimle olduğunuz için size de teşekkür etmek istiyorum; Rahip Andrew nerede? Buralarda bir yerde mi? Teşekkürler Andrew. Bu müzakerede iyi bir iş çıkardık, Andrew. Geri döndün. Kolay değildi ama geri döndün. Ve seninle gurur duyuyoruz. Harika bir ailen var"

Yorumlar (0)