ABD'den 6 Müslüman Ülkeye Vize Yasağı Geldi

ABD Başkanı Donald Trump, 6 müslüman ülke vatandaşlarına 3 ay vize yasağı getiren vize düzenlemesini imzaladı.

GÜNDEM 06.03.2017, 23:11
ABD'den 6 Müslüman Ülkeye Vize Yasağı Geldi

ABD Başkanı Donald Trump, 6 müslüman ülke vatandaşlarına 3 ay vize yasağı getiren ve mülteci programını bir süre askıya alan düzenlemeyi imzaladı. Yeni vize düzenlemesi ile ilgili resmi olarak açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalarda genel olarak, bu kararın ABD güvenliği ile ilgili olduğu belirtildi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, konu ile ilgili olarak: "Ülkemizi olabilecek en güvenli hale getirmeye çalışıyoruz. Bu, ülkemize gelebilecek muhtemel tehlikeleri önlemek için atılmış bir adımdır." dedi.

Adalet Bakanı Jeff Sessions ise konu ile ilgili olarak: "Ülkemizde terör eylemlerinde bulunmak isteyen çok sayıda kişi bizim mülteci programlarımız üzerinden ülkeye giriş yapıyor." dedi.

İç Güvenlik Bakanı John Kelly: "Bütün vatandaşlarımızı muhtemel tehlikelere karşı koruma mecburiyetimiz var." dedi.

Konu ile ilgili olarak Beyaz Saray tarafından da resmi açıklama yapıldı. 

Vize Sınırlaması Hangi Ülkelere Yapıldı?

Vize sınırlamasının yapıldığı ülkeler: İran, Suriye, Somali, Sudan, Yemen ve Libya olarak belirtildi.

Irak bu kararnameden çıkarıldı. Irak'ın bu listeden çıkarılmasına örnek olarak ise, ABD ile birlikte teröre karşı verdiği mücadele örnek gösterildi. Yeni düzenlemeden, ABD'de yasal oturma hakkına sahip yeşil kartlıların etkilenmeyeceği söylendi. Ayrıca halihazırda Amerikan vizesi taşıyanlar da bu durumdan etkilenmeyecek.

Kamupersoneli.net | Ankara

Yorumlar (0)