ABD'den Skandal Açıklama: Araç ve Mühimmat Desteği Devam Edecek

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin Ankara-Washington hattında çalışmalar sürüyor. Bu görüşmeler devam ederken ABD'den skandal bir açıklama geldi.

GÜNDEM 19.09.2019, 08:32
ABD'den Skandal Açıklama: Araç ve Mühimmat Desteği Devam Edecek

ABD Savunma Bakanlığı’nın IŞİD’le Mücadele Görev Gücü Direktörü Chris Maier Pentagon’da bir basın toplantısı düzenledi. Söz konusu basın toplantısında Türkiye ile ilgili yürütülen güvenli bölge hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD'DEN SKANDAL AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak Marier açıklamalarında "Kullanılmaya hazır silahlar ve araçları SDG’ye sağlamaya devam ediyoruz. Gönderdiğimiz destekle ilgili şeffafız. Her ay Türkiye’ye, bu silah ve araçların listesini içeren bir rapor gönderiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Amerikan Yönetimi, ana omurgasını PKK bağlantılı PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) silah, araç ve mühimmat desteği vermeyi sürdürdüğünü açıkladı.

Marier açıklamalarında Amerikalı üst düzey yetkili, güvenli bölge için “güvenlik mekanizması” ifadesini kullanarak “Kürt savaşçı” olarak nitelendirdiği YPG’li teröristlerin bu alandan çekildiğini savundu. Ayrıca Marier yerlerine ise Arap savaşçıların geldiğini öne sürse de, YPG’nin bölgede güç bulundurduğunu da belirtti.

Marier'e Türkiye’nin “güvenli bölge”, ABD’nin ise “güvenlik mekanizması” demesinin farklı imaları olduğunun altını çizen ve “Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’nin kontrol ettiği bir alan olacak mı” sorusu soruldu. Bunun üzerine Marier'in açıklamaları şöyle oldu:

"Güvenlik mekanizması ifadesini kullanıyoruz, çünkü burada başarmaya çalıştığımız şeye yönelik askeri perspektif açısından daha münasip olduğunu düşünüyoruz."

Yorumlar (1)
Bilgen demir 4 hafta önce