ABD'den Türkiye'ye Karşı Orta Doğu'da Savaş Açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mark Esper Başlatılan Barış Pınarı Harekatı hakkında iki ayrı televizyon kanalında değerlendirmelerde bulundu. Mark Esper Orta Doğu'da savaş açıklamalarında da bulundu.

GÜNDEM 14.10.2019, 07:58
ABD'den Türkiye'ye Karşı Orta Doğu'da Savaş Açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK'ya yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin iki ayrı televizyon kanalında değerlendirmelerde bulunarak savaş hakkında da açıklama yaptı.

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na yönelik ABD medyasına açıklama yapan Bakan Esper açıklamalarında Orta Doğu'da savaş değerlendirmesinde bulundu. Esper açıklamalarında "Bizimle Kore'den Afganistan'a kadar birlikte savaşan, uzun dönemli NATO ortağımız Türkiye'ye karşı Orta Doğu'da bir savaş başlatamayız. Bizim için böyle bir durum söz konusu değil." ifadelerine yer verdi.

YAPILAN AÇIKLAMA 

Konu ile ilgili olarak Mark Esper'in açıklamaları şöyle oldu:

"son 24 saat içinde Ruslar ile Suriyeliler bir anlaşma yaptığını görüyoruz. Bu da ABD askerlerini kuzeye hareket eden Suriye-Rusya ordusu ile güneye doğru ilerleyen Türk ordusu arasında bırakıyor. Bu bizi çok kötü bir duruma düşürüyor ve askerlerimizin güvenliği benim için önceliklidir."Suriye'nin kuzeyinde durumun karmaşık hal alacağını belirten Esper, "Bine yakın askerimizi oradan güvenli bir şekilde, sahadaki kuvvetlerle ayrışarak bölgeden çekmeyi konuşuyoruz. Burada bir takvim vermek istemiyorum, olaylar orada saatlik değişiyor."

Açıklamalarında "Bizimle Kore'den Afganistan'a kadar birlikte savaşan, uzun dönemli NATO ortağımız Türkiye'ye karşı Orta Doğu'da bir savaş başlatamayız. Böyle bir durum söz konusu değil." ifadelerine yer veren Mark Esper ABD'li yetkililerin kendi Türk mevkidaşları ile görüşmelerinde Türkiye'nin kararlılığının farkında olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)