ABD'den Türkiye'ye S- 400 Ve F- 35 Hakkında Açıklama: Bir Takım Sonuçları Olacaktır

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) NATO daimi temsilciliği tarafından Türkiye'ye S-400 ve F- 35 hakkında açıklama yapıldı. ABD'den Türkiye lehine yapılan açıklamada ise; "Bütün göstergeler Rusya'nın Türkiye'ye S-400 teslimatını yapacağına işaret ediyor. S-400'ler teslim edilirse Türkiye'nin F-35 programındaki ortaklığının sonlandırılması dahil bir takım sonuçları olacaktır" dedi.

GÜNDEM 25.06.2019, 14:10
ABD'den Türkiye'ye S- 400 Ve F- 35 Hakkında Açıklama: Bir Takım Sonuçları Olacaktır

Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Grup toplantısında yaptığı açıklamada; "Türkiye'nin güvenlik ihtiyaçları konusundaki arayışlarımızı sürdürüyoruz. S400 hava savunma sistemlerini önümüzdeki ay teslim almaya başlıyoruz... S400 egemenlik haklarımızla ilgilidir ve bundan geri adım atmayacağız." dedi.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Manturov konu hakkında yaptığı açıklamasında;

Türkiye S-400’lerin alımı konusunda sağlam ve tavizsiz bir duruş sergiliyor. S-400’lerin ilk teslimatları kısa bir süre içerisinde başlayacak." dedi.

Diğer yandan Manturov, Rus haber ajansı İnterfaks’a konu hakkında paylaştığı detaylarda ise pek çok sayıda ülkenin S-400’lere ilgisinin olduğunu ifade ederek yaptığı açıklamasında;

"Çin’le yapılan sözleşme Nisan 2015’te imzalanmıştı ama detayları paylaşılmamıştı. Teslimat sözleşmede belirtilen takvime sadık kalınarak tamamlanacak" dedi.

Türkiye'nin S- 400 alımı süreci hakkında bilgi veren Manturov açıklamasında;

"Türkiye S-400’lerin alımı konusunda sağlam ve tavizsiz bir duruş sergiliyor. S-400’lerin Türkiye’ye ilk teslimatları kısa bir süre içerisinde başlayacak.

Türkiye ve Rusya arasındaki askeri-teknik alanda iş birliği ve uygulanması olumlu yönde ilerliyor ve gerçekleşmeleri için çalışıyoruz." dedi.

Diğer yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dün yaptığı açıklamasında;

"Amerika'dan hangi açıklama gelirse gelsin, biz S-400'ü aldık." dedi.

Yorumlar (0)