ABD'den Türkiye'ye Şok NATO ve F-35 Tehdidi! Yaptırımlar Uygulanacak

ABD basınında çıkan haberlere göre Türkiye'nin Haziran ayının ilk haftasında Rusya ile imzalanan S-400 anlaşmasından vazgeçmemesi durumunda ABD tarafından bir dizi yaptırımlara maruz kalacağı bildirildi. İşte ABD basınında Türkiye lehine yazılan haberler...

GÜNDEM 21.05.2019, 23:50
ABD'den Türkiye'ye Şok NATO ve F-35 Tehdidi! Yaptırımlar Uygulanacak

Amerikan CNBC haber kanalına ait web adresinde yer alan habere göre;

Türkiye'nin en geç iki hafta içerisinde Rusya ile imzalamış olduğu milyar dolarlık S-400 anlaşmasını iptal etmesi gerektiği ifade edildi.

Anlaşmanın iptal edilmemesi durumunda ise ABD’nin ağır cezalarıyla yüzleşmek zorunda kalacağı iddia ediliyor... 

YAPTIRIM UYGULAYACAK

Amanda Macias imzalı haberde, Türkiye’nin S-400’ler hakkında karar vermek için en fazla 2 haftası kaldığı belirtildi. Washington’daki ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan habere göre, S-400 anlaşmasının iptal edilmemesi halinde Türkiye, F-35 projesinden çıkartılacak ve bir dizi yaptırıma uğrayacak.

NATO YAPTIRIMI

Türkiye’ye haziranın ilk haftasonuna kadar süre tanındığı iddiasıyla yayımlanan haberde Türkiye’nin anlaşmadan vazgeçmemesi halinde NATO yaptırımlarıyla da karşılaşabileceği öne sürüldü.

ABD’li yetkililerin, “NATO ülkeleri NATO’nun askeri sistemleriyle uyumlu ekipmanlara sahip olmalı. Rus sistemleri bu standartlarla uyuşmayabilir. Türkiye’nin S-400 anlaşmasını iptal etmediği takdirde çok ciddi ve olumsuz sonuçlarla karşılaşabileceğinin altını çiziyoruz” ifadeleriyle Türkiye’yi tehdit ettiği haberde S-400’lerin bu yaz teslim alınması halinde 2020 yılında kullanıma hazır olacağı açıklandı.

Yorumlar (0)