ABD: ''Kuzey Kore'ye Askeri Harekat Yapılabilir!''

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Kuzey Kore'nin nükleer silah geliştirmeye devam etmesi halinde askeri bir müdahalenin gündeme gelebileceğini söyledi.

ABD: ''Kuzey Kore'ye Askeri Harekat Yapılabilir!''

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'yle artan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı stratejik toleransının kalmadığını söyledi. Dışişleri Bakanı ülkesinin Kuzey Kore'ye karşı diplomatik, güvenlik ve ekonomik alanlarda yeni önlemler alacağını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore'ye karşı yapılacak askeri bir harekatın "masada" olduğunu ifade etti. Tillerson, "Kesinlikle askeri çatışma gibi bir şeyi istemiyoruz. Ancak onlar (Kuzey Kore) silah programlarıyla gerilimi tırmandırıp askeri harekata ihtiyaç duymamızı hissettirirlerse, o zaman askeri harekat alınması gereken bir önlem olur" ifadesinde bulundu

Tillerson Kuzey ve Güney arasındaki askerden arındırılmış alana yaptığı ziyaretten sonra açıklama yaptı. Rex Tillerson açıklamasında Güney Kore'ye kurulması planlanana yüksek irtifalı füze savunma sistemini (THAAD) de savundu. Tillerson, Washington ve Seul yönetimlerinin Kuzey Kore'nin hareketlerine karşın THAAD'a ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Japonya THAAD füze savunma sisteminin kurulmasını desteklerken, Çin ise Güney Kore'de kurulması planlanan THAAD füze savunma sistemlerine şiddetle karşı çıktığını birçok kez dile getirmişti. Çin, güçlü bir radar sisteminin ABD'nin bölgede casusluk faaliyetleri gerçekleştirmesine yol açacağını savunmuştu.

KAMUPERSONELİ.NET

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE