ABD'nin Cami Katliamına Türkiye'den Sert Tepki

Yürüttüğü operasyonlarda sık sık sivillerin can kaybına sebep olmasıyla gündeme gelen ABD'nin bu kez Halep bölgesindeki bir camiyi vurduğu iddia edildi. ABD'li yetkililer, El Kaide hedeflerinin vurulduğunu savunuyor.

GÜNDEM 17.03.2017, 11:34
ABD'nin Cami Katliamına Türkiye'den Sert Tepki

Suriye'nin Halep şehrinde Etarib ilçesine bağlı Cina köyünde bir camiye hava saldırısı gerçekleşti. Yatsı namazında düzenlenen hava saldırısında 58 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

Vice News'in Birleşmiş Milletler muhabirliği görevini yürütmüş gazeteci Samuel Oakford, ABD Merkez Komutanlığı'nın (CENTCOM) camiye yakın bir konuma yönelik saldırı düzenlediklerini doğruladığını bildirdi. Oakford sosyal medyada yaptığı açıklamada, "Bir ABD'li yetkili, Halep'teki caminin karşısında olan 'El Kaide'nin toplanma yeri'ni vurduklarını söyledi" dedi.

Bir diğer CENTCOM sözcüsü John J. Thomas ise, "Hiçbir camiyi hedef almadık. Hedefimiz imha edildi. Hedefimize 50 metre uzaklıkta bir cami bulunuyor ancak o cami halen ayakta" dedi. Thomas ayrıca, saldırıda herhangi bir sivil kaybın ya da yaralanmanın olup olmadığına dair incelemede bulunacaklarını belirtti.

Türkiye'den Saldırıya Sert Sözler

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Halep'te bir camiye yatsı namazı esnasında düzenlenen hava saldırısına ilişkin, bir insanı secdedeyken öldürmenin ve bir mabedin göğsünü delmenin hem Allah katında hem de insanlık önünde hiçbir açıklamasının olamayacağını bildirdi.

İnsanlık dışı bu saldırıyı şiddetle telin ettiğini vurgulayan Görmez, "Halepli kardeşlerimize ve bütün Müslümanlara başsağlığı diliyor, şehitlere rahmet, acılı ailelerine sabır niyaz ediyorum." açıklamasını yaptı.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)