ABD'nin F-35 Kararından Sonra Ankara'dan İlk Değerlendirme!

ABD Başkanı Donald Trump'ın F-35'lerin teslimatını askıya alan bütçe yasasını onaylamasıyla beraber Ankara'dan yapılan değerlendirmede; "ABD Savunma Bakanlığının yıllık bütçesi olarak kabul edilen ve ABD Başkanı Trump tarafından onaylanan 2019 Ulusal Savunma Yetki Yasası ülkemize yönelik bir yaptırım getirmemektedir" ifadeleri yer aldı.

GÜNDEM 14.08.2018, 09:14
ABD'nin F-35 Kararından Sonra Ankara'dan İlk Değerlendirme!

f-35 programona yönelik sınırlama olmadığı ifade edilen değerlendirmeler içerisinde yer alan ifadelerde;

"Bununla birlikte, sözkonusu Yasanın ülkemizle ilgili bölümü, Savunma Bakanının 90 gün içerisinde Kongre'deki ilgili komitelere Türkiye-ABD ilişkilerinin durumuna ilişkin bir rapor sunmasını öngörmekte; rapor sunulana kadar, F-35 uçaklarının Türkiye’ye transferine sınırlama getirmektedir.

Yasa, iddiaların aksine, ülkemizin F-35 Programına katılımına yönelik bir sınırlandırma getirmemiştir. Aidiyeti geçtiğimiz Haziran ayında ülkemize geçen iki F-35 uçağımız halihazırda pilotlarımızın eğitimi için Luke Hava Üssünde konuşlu bulunmaktadır ve yaklaşık 2 yıllık eğitim süresi tamamlanıncaya kadar da orada kalmaları planlanmıştır" açıklamasına yer verildi.

ABD Başkanı Trump tarafından imzalanan Pentagon bütçe yasasının Türkiye'yi kapsayan ifadelerin Türkiye'ye herhangi bir yaptırım getirmediği ifade edildi.

Trump'ın imzasıyla yasalaşan bütçe metni, en geç 90 gün içinde Pentagon'un Türk-Amerikan ilişkilerine yönelik bir rapor hazırlamasını, söz konusu rapor Kongreye sunuluncaya kadar F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının geçici olarak durdurulmasını talep ediyordu. 

Türkiye, 2002 yılında katıldığı ABD liderliğindeki çok uluslu müşterek taarruz programı kapsamında beşinci nesil F-35 Lightining II uçaklardan en az 100 adet almayı hedefliyordu.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)