ABD Senatosundan Skandal Çağrı! Türkiye’ye S-400 ve F-35 Hakkında Yaptırım Talebinde Bulundu

ABD Senatosu, ABD Başkanı Donald Trump’a, Türkiye'ye, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini aldığı için yaptırım uygulaması talebinde bulundu. Ayrıca senato, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını istedi.

GÜNDEM 13.07.2019, 09:20 13.07.2019, 09:29
ABD Senatosundan Skandal Çağrı! Türkiye’ye S-400 ve F-35 Hakkında Yaptırım Talebinde Bulundu

ABD senatosunun 2 etkili komisyon lideri tarafından Türkiye'ye yönelik yaptırım çağrısı geldi. Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemini teslim alması nedeniyle dolar fiyatlarında beklenmedik bir dalgalanma yaşandı.

Ayrıca ABD senatosunda Türkiye lehine yaptırım talebi geldi. Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Jim Inhofe ve Kıdemli Demokrat üye Jack Reed ile Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Jim Risch ve Kıdemli Demokrat üye Bob Menendez tarafından imzalanan ortak açıklamada Türkiye ve Rusya ilişkisi kaleme alındı.

Ortak açıklama metninde ise;

"Kongre iki partiyi de kapsayan güçlü bir temelde şunu açıkça ortaya koydu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanlış yönlendirilmiş biçimde S-400 alımının sonuçları olmalı.

Bu alım, Putin’in Rusya’sıyla stratejik işbirliğini öngören rahatsız edici işaretler verirken, F-35 programına da bir tehdit niteliğinde. Bunun neticesinde, Başkan Trump’ı CAATSA kapsamındaki yaptırımları yasanın gerektirdiği şekilde tam olarak uygulamaya çağırıyoruz.

Savunma Bakanlığı’na da, tüm F-35 materyallerinin (Türkiye’ye) teslimatı halen askıya alınmış olsa da, Türkiye’nin F-35 programına katılımını sona erdirmeye yönelik işlemi hayata geçirmesi çağrısında bulunuyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar (0)