Adalet Bakanı Gül açıkladı! FETÖ elebaşının (Gülen) iade süreci hakkında yeni deliller ABD'ye sunuldu!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den yeni bir açıklama geldi ve ABD'li mevkidaşı William Barr'a "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşının iadesi" süreciyle ilgili yeni delillerin sunulduğunu sözlerine ekledi. Bakan Gül ayrıca, "15 Temmuz darbe girişimiyle FETÖ’nün doğrudan ilişkisini ortaya koyan delilleri ve belgeleri kendileriyle paylaştık" dedi.

GÜNDEM 12.06.2019, 22:32 13.06.2019, 08:28
Adalet Bakanı Gül açıkladı! FETÖ elebaşının (Gülen) iade süreci hakkında yeni deliller ABD'ye sunuldu!

Amerika Birleşik Devletlerinde ziyaretlerine devam eden Bakan Gül basın mensuplarına Washington’daki temaslarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Gül ayrıca Türkiye’nin Fetullahçı Terör Örgütü konusundaki bütün tezlerini birinci elden muhataplarla paylaşıldığını vurguladı...

Bakan Gül, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Türkiye için çok önemli bir konu olan FETÖ’nün iadesi sürecini geniş bir şekilde konuştuk. 15 Temmuz darbe girişimiyle FETÖ’nün doğrudan ilişkisini ortaya koyan delilleri ve belgeleri kendileriyle paylaştık. Bu yeni ve önemli delilleri doğrudan Sayın Bakan’a ilettik. Sayın Bakan da bizzat bu konuyu takip edeceğini, süreçle bizzat ilgileneceğini ifade etti. Bu çerçevede, Türk yargısının ortaya koyduğu tüm delilleri en üst düzeyde paylaşma imkanı bulduk. Bu bakımdan süreçle ilgili önemli bir görüşmeydi. Umuyorum bu konuda beklenen gelişmeler olur.

Bu görüşmelerde yapıcı ve faydalı temaslarımız oldu. Bu görüşmelerimizde Türkiye’nin karalanmasına yönelik bir kampanyanın doğru olmadığını anlattık. Bu bakımdan ikili ilişkiler açısından bu tür doğrudan temaslar önem arz ediyor. Türk-Amerikan ilişkileri Kongredeki tasarılarla, tekliflerle düzelmez. Onun ötesinde bu tür diyaloglarla ve empatiyle Türk-Amerikan ilişkileri daha iyi bir noktaya ulaşır. Bunu muhataplarımıza ifade ettik" dedi.

Yorumlar (0)