Alexa

Adalet Bakanı Gül'den Mahkemelerin Dosya Yüküne İlişkin Önemli Açıklama !

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arabuluculuk sistemi hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Gül bu sistemle mahkemelerin dosya yükünde ne kadar azalma olacağını da ifade etti.

Adalet Bakanı Gül'den Mahkemelerin Dosya Yüküne İlişkin Önemli Açıklama !

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arabuluculuk sistemi hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Gül bu sistemle mahkemelerin dosya yükünde ne kadar azalma olacağını da ifade etti.

13 Eylül 2017 Çarşamba 14:45
Adalet Bakanı Gül'den Mahkemelerin Dosya Yüküne İlişkin Önemli Açıklama !

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül "Türkiye'de Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesi"nin bir otelde düzenlenen kapanış toplantısına katıldı. 

Bakan Gül söz konusu toplantıda arabuluculuk sistemi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıklamasında bu sistem ile mahkemelerin dosya yükünün 400 bin azalacağını belirtti. 

Projenin Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 2014'te başlayan projenin son derece başarılı geçtiğini söyledi. Ayrıca Adalet Bakanı Gül, Bakanlık olarak projenin ortaya koyduğu bütün sonuçların takipçisi olacaklarını bildirerek gerekli mevzuat uygulamalarını da dikkatle izleyeceklerini vurguladı. Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün açıklamaları şöyle oldu;

ARABULUCULUK SİSTEMİ

"Arabuluculuk kurumuna gereken önemi vermemek her türlü maliyete açık olan bir eksikliktir. Burada en fazla da toplumsal maliyet söz konusudur. Yargı yolu belli ölçüde masraf gerektiren, zaman alan ve ilişkileri riske atan bir süreçtir. Çağın adalet anlayışına uygun olarak, adalete erişimde kullanılan araçları bu perspektifte geliştirmek durumundayız. Ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında geniş bir bakış açısıyla güncellenen yeni Yargı Reformu Strateji Belgesinde, adalete erişimin güçlendirilmesi on temel amaçtan biri olarak yer almıştır. Bu amaç doğrultusunda da hukuki uyuşmazlıkta arabuluculuk sisteminin etkin hale getirilmesi, bir strateji olarak önümüze konulmuştur.

Arabuluculuk, klasik yargı yollarına göre zaman ve masraftan önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır. Bu özelliğiyle bireylerin adalete erişimini güçlendiren, barışçıl bir çözüm yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Arabuluculukla amaçlanan; uyuşmazlıkların dava yoluyla çözümü yerine, tarafların kendi iradeleriyle sorunu en kısa sürede çözmeleridir. Bu sayede toplumsal barışın korunmasına katkıda bulunmakta ve buna bağlı olarak toplumda uzlaşı kültürünün yerleşmesine imkan sağlanmaktadır. Arabuluculuk müessesesi hukuk sistemini daha ileri bir seviyeye taşımaktadır."


"7 BİN ARABULUCUMUZ VAR"

"Bugün itibarıyla sicili kayıtlı olan yaklaşık 7 bin arabulucumuz, ülkemizin her yerinde faaliyet göstermektedir. Bu 7 bin kişi içerisinde olan birisi olarak da bu sayının artması ve bundan sonra daha gelişmesi hepimizin ortak arzusudur. Arabuluculuğun başladığı tarihten bugüne kadar yaklaşık 17 bin arabuluculuk uygulaması gerçekleştirildi, bunların yüzde 92'si anlaşmayla sonuçlandı. Bu uyuşmazlıkların yüzde 90'ı bir gün veya daha kısa sürede çözümlendi. Bu veriler arabuluculuk kurumunun geleceği açısından pozitif göstergelerdir."

"Meclis Genel Kurulunda kısa sürede sonuçlanmasını öngördüğümüz tasarının kanunlaşması halinde uygulama sonuçları da izlenerek ihtiyari veya zorunlu arabuluculuk uygulamalarının hukukun diğer alanlarında da yaygınlaştırılması Bakanlığımızım hedefleri arasındadır. Bu kapsamda özellikle tüketici ve ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuğun etkin bir biçimde kullanılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir."

"MAHKEMELERİN DOSYA YÜKÜ AZALACAK"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arabuluculuk sistemi ile mahkemelerin dosya yükünün 400 bin azalacağını ifade ederek şu açıklamayı yaptı;

"Adalet Bakanı olarak, vatandaşlarımıza yargıya başvurmadan önce arabuluculuk sistemini dikkate değer bulmalarını, bunu hukuk sistemin çok önemli bir parçası olarak görmelerini ve arabuluculuk yollarına başvurmalarını tavsiye ediyorum. Bu, toplumsal barışa da, yargı yükünün azalmasına da, yargıya güvene de katkı sağlayacaktır." 

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

►►►PTT PERSONEL ALIMINA BAŞVURACAKLAR DİKKAT! TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner613