10 Temmuz 2018 Salı 10:19
Adalet Bakanlığı Görev ve Yetkileri Değiştirildi!
Kamu Personeli

Yayımlanan yeni kararname ile beraber Adalalet Bakanlığı görev ve yetkilerinde bir dizi değişiklik yapıldı. Adelet Bakanlığı'nın görev ve yetkilerinin yanı sıra teşkilat yapısı da belirlenmiş oldu. 

Kanunlar kapsamında açılacak olan mahkemeleri Adalet Bakanlığı belirleyecek. Buna ek olarak icra daireleri, iflas daireleri, ceza infaz kurumları gibi her dereceden ve türden adalet kurumlarının planlanması da bakanlığın sorumluğu altında olacak. Yine bu kurumların gözetim ve denetimleri de Adalet Bakanlığı sorumluluğu altında olacak. 

Hakimler ve Savcılar Kurulu HSK Teklifte Bulunabilecek 

Yeni bir mahkeme kurulması ya da yargı çerçevesinin değiştirilmesi hususunda Hakimler ve Savcılar Kurulu HSK teklifte bulunabilecek. Kamu davası açılması hakkında mevzuatla beraber Adalet Bakanına verilen yetkinin kullanımı için ilgili işlemler ve çalışmalar bakanlık bünyesinde yürütülecek. 

Adli sicil tutma görevi de Adalet Bakanlığı görevleri arasında yer alacak. Adalet hizmetlerine yönelik olan tüm konularda Adalet Bakanlığı yabancı ülkelerle olan ilgili işlemleri yürütecek. Adalet hizmetleri ile ilgili tüm çalışmalar yine bakanlık bünyesinde yürütülecek ve bu konu hakkında bakanlık görüşlerini bildirecek. Hukuk sistemine olan uygunluk incelenirken bakanlıklar tarafından hazırlanan mevzuat taslaklarının da kanunlara olan uygunluğunu inceleme sorumuluğu Adalet Bakanlığına ait olacak. 

Adalet Müşavirliği Ataması Nasıl Yapılacak?

Adatel müşavirliği atamaları için bundan sonra hakimlik ve savcılık mesleğinde fiilen en az beş yıl görev yapmış ve üstün başarısı ile yurt dışı hizmetlerinde yararlı olacağı anlaşılmış kişiler arasından atama yapabilecek. Adalet Müşaviri yurt dışı sürekli görev süresi 3 yıl olacak ancak bakanlık kararı ile 1 yıl daha uzatılabilecek. Görev süresi dolanlar için yeniden atama yapılabilecek. 

Hakim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi

Hakim ve savcıların meslek öncesi eğitimleri ile meslek içi eğitim programları Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanacak ve Hakim ve Savcı EğitimHakim ve Savcı Eğitim Merkezlerinde bu eğitim programları gerçekleştirelecek. 

Adalet Bakanlığı Adalet Uzmanı ve Adalet Uzman Yardımcısi istihdamında bulunabilecek. Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevlerinin yönetimine ilişkin işlemler ve uygulamalar ile işyurtlarının denetimi için Adalet Bakanlığı kontrolör istihdamı yapabilecek. Uzman personellerden oluşan komisyonlar kurulabilecek. 

Kamupersoneli.net

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.