Adalet Bakanlığı' ndan Duruşmalarla İlgili Önemli Gelişme

Adalet Bakanlığı tarafından duruşmaların işleyişine yönelik önemli bir düzenleme getirilmiş durumda.

GÜNDEM 24.09.2016, 13:46 24.09.2016, 13:57
Adalet Bakanlığı' ndan Duruşmalarla İlgili Önemli Gelişme
Adalet Bakanlığı, duruşmaların işleyişi sırasında iddianamelerin okunmaması gerektiğine karar vererek; önemli bir kanun tasarısı düzenledi. Edinilen bilgiler kapsamında, duruşmalarda suçlamanın nedenini ve bu suçlamalara neden olan faaliyetleri anlatılacak.

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kanun tasarısı, başbakanlığa gönderilirken; bahsi geçen düzenleme dışında başka düzenlemelerin yer aldığı bilgisi de paylaşılıyor. Kanun tasarısı kabul edilirse, bir değişiklik de Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 191'inci maddesinin "b" bendindeki "İddianame veya iddianame yerine geçen belge okunur."şeklindeki ifadesi üzerinde uygulanacak.

Yargılama süreci daha hızlı işleyecek.

Duruşmalarda iddianamelerin tamamının okunmasının yerine, iddialara sebep olan eylemler ve konular anlatılarak; duruşmalarda yargı sürecinin işlemesine yönelik zaman kazandırılmış olacak. Ayrıca, bahsi geçen kanun tasarısı çerçevesinde duruşmaların adliye dışında başka noktalarda yalnız il sınırları içerisinde yapılmasına da olanak tanınacak. Böylece duruşmalar il sınırı içerisinde yer almak şartıyla hem daha güvenli, hem de daha işlevsel şekilde yürütülebilmiş olacak. Düzenlemenin ardından elbette bir kaç kanun üzerinde daha değişikliğe gidilmesi gerekecek.

Kamupersoneli.net | ANKARA
Yorumlar (0)