Adviyye Gül İsmailoğlu: "İçim rahattı çünkü gazi ya da şehit olacaktım"

FETÖ'nün gerekleştirdiği darbe girişiminin yaşandığı gece, darbe kalkışmasını protesto ederken koluna girip sırtından çıkan mermiyle yaralanan 14 yaşındaki Adviyye Gül İsmailoğlu, o gece yaşadıklarını anlattı.

Adviyye Gül İsmailoğlu: "İçim rahattı çünkü gazi ya da şehit olacaktım"
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine karşı sokağa çıkarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde darbecilerin kurşunuyla yaralanan Adviyye Gül İsmailoğlu, iyileşip tekrar meydanlara çıkmak istediğini söyledi.

Darbe girişimin yaşandığı gece ailesiyle İBB önünde FETÖ darbe kalkışmasını protesto ederken, koluna girip sırtından çıkan mermiyle yaralanan 14 yaşındaki İsmailoğlu, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

İsmailoğlu, ortaokuldan yeni mezun olduğunu, yoğun bakımdayken lise tercihlerini ailesi tarafından yapıldığını ifade etti.

Televizyonda darbe girişimi olaylarını gördüğünde şok olduğunu dile getiren İsmailoğlu, şöyle konuştu:

"İlk bu olayı TV’de gördüğümde şok oldum böyle bir şeye hiçbirimiz izin veremezdik çıkıp onlara engel olmak istedim asla ülkemi yem edemezdim. Reis’in (Recep Tayyip Erdoğan) 'sokaklara çıkın' çağrısı sonrası, 'ben çıkıyorum' dedim. Annem, babam ve ablamla çıktık. Valiliğe gitmeyi planlamıştık fakat Saraçhane’ye barikat kurdukları için gidemedik. Yürümek istedik, asker engel olmak istedi. Asker, 1-2 el havaya ateş açtıktan sonra ön taraftakilerin ayaklarına sıkmaya başladı. Fakat buna rağmen halk artınca hepimizi taramaya başladılar. Biz, onlar bizim askerimizdir bizi vuramazlar diye düşünüyorduk ama vursalar da şehit olmak, gazi olmak istiyorduk. O açtıkları ateş sırasında vuruldum. Vurulduğum an şok oldum inanamadım, kolumdan girip sırtımdan çıkması beni çok etkiledi ama içim rahattı çünkü gazi ya da şehit olacaktım, ilk, plastik mermi olduğunu düşündüm ama değilmiş."

Vatan sevgisiyle büyüdüğünü, tekrar böyle bir şey olması durumunda yine sokağa çıkacağını belirten İsmailoğlu, "Pişman değilim. Şimdi ayağa kalkmaya çalışıyorum ki insanlar hala meydanlardayken tekrar gideyim. Bundan sonra da elimden geldiğince vatanım için dinim için savaşacağım asla korkmayacağım Türkler’in korkup kaçmayacağını gördüler." dedi.

Hayatını kaybeden insanların şehit olduğuna inandığını söyleyen Adviyye Gül İsmailoğlu, en büyük arzularından bir tanesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmak olduğunu bildirdi.

Bu arada Adviyye Gül İsmailoğlu'nun vurulduğu sırada yanında bulunan ve yaralandıktan sonra kanının bulaştığı Türk bayrağı da baş ucunda duruyor.

"Vatan olmadan yavru hiçbir işe yaramaz"

Adviyye Gül'ün annesi Sevim İsmailoğlu da kendilerini dışarıya atan sebebin vatan sevgisi olduğunu ve bu uğurda canlarını düşünmediklerini anlattı.

O esnada çocuklarının kendisinden daha coşkulu olduğunu aktaran Sevim İsmailoğlu, "Ben büyük olarak biraz daha tedbirli davranıp devlet büyüklerinin açıklama yapmasının ardından çıkmayı tercih ettim. Fakat sokağa çıktıktan sonraki durumu his olarak açıklayamıyorum çünkü biz orada gerçekten Çanakkale ruhunu yaşadık, İstanbul’un fetih coşkusunu yaşadık. Asker ateş açınca ilk şok olduk, fakat daha da yürüme cesareti bulmuştuk hatta eşim beni kolumdan çekti bir ara. Askerlerin yanına varmaya iki sıra kalmıştı 'ne yapıyorsunuz biz kardeşiz' diyecektim fakat onların başka türlü insanlar olduğunu düşünemedik. Ben insanlardan şunu istiyorum oraya gittiklerinde parti, siyaset, dil, din, ırk gözetmesinler. Bu vatan kurtarma girişimiydi. Evet biz Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla çıktık fakat söz konusu vatandı, başımızda bizi yöneten kim olsaydı yine onun çağrısıyla çıkardık. Kendi irademizle çıktık gene olsa gene çıkarız benim yavrum gazi oldu, şehit olsaydı gene çıkardım bir yavrum daha var o da olsa gene çıkardım çünkü vatan olmadan yavru hiçbir işe yaramaz." diye konuştu.

Anne İsmailoğlu, kızını hastaneye yetiştirirken de korkmadıklarını, kızının sırtında büyük bir yara varken "Anne ben iyiyim" diyerek, kendisini teselli etmesi karşısında çok duygulandığını dile getirdi.

 "Dünyaya vatan aşkının ne olduğunu gösterdik"

Baba Osman İsmailoğlu ise Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınanları düşünürken, aynı hataya düşmemek ve vatanın sahipleri olduklarını göstermek için darbe girişimini protesto etmeye gittiklerini söyledi.

Vatanı olmayanın "dini de olmaz, namusu da olmaz" görüşünü savunduğunu ifade eden Osman İsmailoğlu, şöyle konuştu:

"Kızım vurulduğu an karşımdakileri İsrail askeri, vurulanları Filistinli gibi gördüm. Bir sürü yaralı yanımdan geçerken savaşın ortasındaymış gibi hissediyorsun kendini, o duygular yaşayınca biraz daha iyi anlaşılıyormuş ama elhamdülillah biz vatanımıza sahip çıkmasını bildik ve yine yaparız. İçimizi acıtan en önemli şeylerden biri de din kardeşi olarak gördüğümüz FETÖ üyelerinin bunu yapmaları. Düşmanlarımız bana silah sıksa canım yanmazdı ama dostumuzun kardeşimizin, bu üst tabakalardakinden bahsediyorum, bize silah sıkması, bu vatana ihanet etmesi kızımın vurulmasından daha acıdır. Benim bir kızım var ama bu vatan 79 milyona gerekli. Türkiye sadece bu ülkede yaşayanlardan ibaret değil Ortadoğu'nun, Avrupa'nın, dünyanın beklediği, onların bizim gölgemizde hep beraber yeşerip büyüyeceği ortamdır burası. Bu vatan aşkıyla biz dünyaya vatan aşkının ne olduğunu gösterdik."

Kamupersoneli.net | AA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2016, 13:46
YORUM EKLE