Af Yasası Çıkacak Mı? Numan Kurtulmuş'tan Son Dakika Açıklaması Geldi!

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Habertürk ekranlarında Mehmet Akif Ersoy'un sunduğu 'Nedir Ne Değildir'e konuk oldu. Programda AK Parti'nin yerel seçim stratejisi masaya yatırıldı...

Af Yasası Çıkacak Mı? Numan Kurtulmuş'tan Son Dakika Açıklaması Geldi!

Numan Kurtulmuş, "Türkiye demokrasinin kurallarıyla oturan bir ülke. Önümüzdeki seçimlerin de kampanya süreci ve sonrası için şenlik havasında geçmesini temenni ediyorum. İttifaklar ortaya çıkacak öyle görünüyor." dedi.

Kurtulmuş, "2 ayı aşkın süredir ekibimiz çalışmalarını sürdürüyor. Siyaset yapma tarzında kuralları olan bir siyasi parti AK Parti. 60 ilde son noktaya gelindi. Ve diğer 21 ilde de çok yol kat edildi. Yapılacak olan bir programla da 21 ilin açıklamasını Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekleştirecek." diye konuştu.

Kurtulmuş, İstanbul adayına ilişkin,  "Çok zaman var. Diğer seçimlerde daha geç zamanlarda açıklama yapılmıştı. 3 grup halinde açıklamayı planlamıştık." ifadesini kullandı

BİNALİ YILDIRIM'IN ADAYLIĞI VE PROTOKOL KRİZİ İDDİALARI

Kurtulmuş, protokol krizi yaşandığına dair iddialara ilişkin, "Burada kamuoyunda yer alan ve medyada yer alan kulis bilgileri üzerinden hareket edilmesini doğru bulmuyorum. Meclis Başkanımız da dair olmak üzere millete nasıl daha iyi hizmet ederiz diye hareket ederiz. Bu tür kulislere itibar edilmemeli. Hiçbir şekilde bu tür bilgilere itibar edilmemesini rica ediyoruz. Önümüzdeki dönemde yeni bir döneme geçişin hazırlığını yapıyoruz. Seçim öncesinde bu tür kulisler ortaya çok çıkar. Bunlar kolay konulardır. Bir kişi sosyal medyada bir şey yazar, onlarca insan onu takip eder. AK Parti olarak bunların hepsinden kendimizi dışarıda bırakıp hizmetlerimize odaklanmak durumundayız." dedi.

Kurtulmuş, "AK Parti'nin önemli vasıflarından birisi özeleştiri yapabilmeyi başarabilmesidir. Dikey şehirciliğe karşı çıkmak, kibirli kulelerin hiçbir şekilde olmaması bunları çok rahatlıkla ortaya koyabilecek durumdayız. İnsanlar başlarını kaldırdıkların beton yığınlarını görmek istemiyorlar. Akıllı şehirler istiyorlar. Bütün bunlar yeni vizyon gerektiriyor. Şimdiye kadar eksik bıraktığımız şeyleri tamamlayacak yeni bir anlayışı ortaya koyacağız" dedi.

YEREL SEÇİM VE İTTİFAK

"Yerel seçimde işbirliği göreceğiz" diye Kurtulmuş, "AK Parti bundan sonraki on yıllarda da var olacak bir siyasi harekettir. Sonrası nasıl gelişecek bunu önümüzdeki dönem gösterecek. Siyasetin alışkanlıkları var. Bürokrasiyi yeni sisteme adapte etmeye çalışıyoruz. İttifakla işbirliği meselesini ayırarak konuşmanın doğru olduğu kanaatindeyiz. Türkiye'nin genel meseleleri, karşı karşıya kaldığı tehditler bunları konuşuyorsunuz. Her parti bu sorunlara bakışında farklılık oluşturuyor. Birbirine en yakın bakanlar bir ittifak oluşturuyor. Cumhur İttifakı'nı önemsiyoruz. Cumhur İttifakı 15 Temmuz'da milletimizin FETÖ'ye karşı o sıcak saatlerde verdiği bir ittifak olduğunu biliyoruz. Sonraki süreçte bunun pratiği geldi. Cumhur İttifakı meydanlarda başladı. Sosyolojik tabanları farklı iki farklı parti olarak kimliklerini koruyacak ama Türkiye'nin milli meselelerinde ittifak yapmaya devam edecek. Sürecin yasal dayanağı yok" ifadesini kullandı.

"KARŞIMIZDA NASIL BİR İŞBİRLİĞİ OLACAK HENÜZ BİLMİYORUZ"

Kurtulmuş, "AK Parti olarak, hiçbir zaman 'başkaları ne yapacak biz de böyle, şöyle yapalım' demeyiz. Karşımızda oluşacak olan işbirliğinin nasıl oluşacağını henüz bilmiyoruz. Geçtiğimiz seçimde bizim karşımızda yer alan ittifak AK Parti'yi nasıl bitiririz düşüncesindeydi. Aman AK Parti düşsün diye yapılan bir ittifak vardı. Meydanlarda da çok açık söylenen bize oy verin sistemi geri getirelim şeklinde propagandalar yapıldı. Karşımızdaki ittifakın nasıl şekilleneceği bizi ilgilendirmiyor. " dedi.

"ANKARA VE İSTANBUL'DA BİR RİSK GÖRMÜYORUZ"

AK Parti açısından Ankara ve İstanbul'da bir tehlike görmüyorum" diyen Kurtulmuş, "Falanca partiye oy verirseniz sistem değişmez. Yerel seçim size bu imkanı vermez. Burada bunu karıştırmayalım. Bu tartışmanın yeri yerel seçim değildir. Parlamentoda gücü yetmiyorsa millete gider, millet isterse yapar. MHP ile ittifak meselesi başka bir çabanın sonucudur." ifadesini kullandı.

"VERDİĞİ DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUM"

Bahçeli'nin açıklamalarına ilişkin Kurtulmuş, "Verdiği desteği çok önemli buluyorum. Türkiye bir operasyonla karşı karşıya. Büyük Türkiye vizyonunu ortaya koyan Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bir hareket var, bunu köşeye sıkıştırıp Türkiye'yi geriye götürmeye çalışıyorlar. Her şey son derece açık ortada. 15 Temmuz darbesinin nesini anlatacaksınız. CHP'nin amasız, fakatsız bu darbe teşebbüsüne karşı hükümetin yanında olması gerekmez miydi?" dedi.

Kurtulmuş, "Her hafta bir kaç ile giderek görüşmeler yapan birisiyim. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da bir çok ile gittim. AK Parti bir siyasi partinin adı değil siyasi hareketin adıdır. AK Parti kuşatıcı, kapsayıcı bir harekettir. Bizim kitabımızda insanları bölgesel olarak ayırmak yok. Etnik kökenlerine göre ayırmak yok. Türkiye'de ne varsa hepsinin AK Parti'nin içerisinde olduğunu ifade etmek isterim. AK Parti Türkiye'nin en kapsayıcı siyasi hareketidir. AK Parti'ye oy vermek konusunda oturup konuşmak konusunda en ufak farklılığımız yok. Birisi kalktı 'Türkçe ezan okunmalı' dedi. Birisi Atatürk büstüne çekiçle vurmaya çalıştı. Bunların hepsi provokasyon. Siyaseten farklı olabilirler ama kimse AK Partinin reformcu ve kapsayıcı özelliğini göz ardı etmiyor." diye konuştu.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ADAYLARI

Kurtulmuş, "(Kayyumdan aday gösterileneler) Bu arkadaşlarımız oldukça başarılı olmuş arkadaşlarımız. Belediyecilik hizmetlerindeki başarılardan dolayı bu arkadaşlarımızın yıldızı parlamıştır. Belediyecilik hizmetleri bakımından kamuoyu araştırmalarına göre bu arkadaşları son derece başarılı. Kağıt üzerinde bir vali ve ya kaymakamı alıp oraya aday koymuş değiliz. Yıldızları parlayan arkadaşları koyduk" diye konuştu.

Kurtulmuş, "Seçim strateji heyetimizde  çok güzel bir manifesto hazırlığını aşağı yukarı hazırlandı. Gönül belediyeciliği anlayışına uyan bir tarzı oturacağız. Şehirlere ilişkin farklı çalışmalar olacak. Kastettiğimiz şehirlerin şehirleşme bakımında temel eksiklikleridir. Mesela, Amasya, Osmanlı'dan kalan o tarihi şehri koruyarak yeni yerleşim yerleri inşa edilerek karşımıza çıkacak kastettiğim budur. " dedi.

Aday belirleme kriterlerine ilişkin Kurtulmuş, "Soruşturma yapılıyor. Bir yerde 10 kişi aday adayı oluyor, nihayetinde bir kişiyi aday yapabilirsiniz." diye konuştu.

Kurtulmuş, "İttifak çatıda kurulmadı, taban kelimesini de siyasette sevmedim. Çatıda ittifak kurulsaydı bir rüzgarla uçardı. Çatıda kuruldu diye bir şey yok. Bunu seçimde işbirliğine nasıl dönüştüreceğiz, bunun çalışması yapılıyor. İzmir CHP'nin kalesidir, Konya AK Parti'nin kalesidir... Yok böyle bir şey. Bizim için her taraf millerimizin kalesidir. Partiler bu seçimlerde mücadele eder. Kale tabiri siyasete Soğuk Savaş'tan gelen bir eski tabirdir." dedi.

BAHSEDİLEN JESTLER

Kurtulmuş, "Jestlerden bahsedemem. Arkadaşlarımız bu hazırlığı yapıyor. Genel başkanlar karar verir. Jestlerin ne olduğunu görürüz. Kulis bilgilerine göre değil gerçeklere göre hareket ediyoruz. Devam eden seçim işbirliği müzakere süreci var. Benden bir tane isim alamazsınız" ifadesini kullandı.

Numan Kurtulmuş, "İstanbul ilçe adayları henüz netleşmedi. Esenyurt ile bir Beşiktaş aynı stratejiyle yürütülmeyecektir.3 dönem kuralı büyük ölçüde uygulanacaktır" dedi.

ANDIMIZ TARTIŞMASI

Andımız tartışmasına ilişkin Kurtulmuş, "Öncelikle Andımızı içeriğini bir kenara bırakarak üslup olarak tartışılması gerekir. Yargı bürokrasinin siyasete müdahalesini çok gördük. Yani 28 Şubat uygulamalarını gördük. Andımız meselesi de hükümetin 5 yıl önce ortaya koyduğu bir uygulama. Satır aralarına gizlenmiş 28 Şubat'ı andıran şeylerin gizlendiğini de gördüm. Bu eski Türkiye'ye ait bir alışkanlıktır. Sayın Cumhurbaşkanımız da 5 yıl önce neredeydiniz dedi. Seçimden sonra bu konunun gündeme geleceğini sanmıyorum" dedi.

AF KONUSU

Af tartışmalarına ilişkin Kurtulmuş, "Artık adayların belli olmaya başladığı bir süreçteyiz. Yılbaşından sonraki süreçte asıl gündemin seçim olacağı için gündeme geleceğini düşünmüyorum. Bu konu seçim sonrası gündeme gelecektir" diye konuştu.

DIŞ SİYASET GÜNDEMİ

Kurtulmuş, "Büyük oyunu görmüyorsanız Orta Doğu'yu konuşmayalım. Büyük resim çok açık. Orayı bölmeye çalışıyorlar. Bizim gücümüz bu coğrafyada derleyici toparlayıcı olmaktan geçiyor. İran'ın milli menfaati ise, mezhepsel uygulamayı ortaya koyması. Burada bunu açınca güçlü Türkiye olacağız. Aksi takdirde bu işin sonu çok kötüye gidiyor. Etnik ayrışma başladığı gibi oradaki Türk kardeşlerimiz arasında da ayrışma başladı. Bunu durduracak olan Türkiye." diye konuştu.

 SİYASETTEKİ HEDEFLERİ

Kurtulmuş, "Biz makamlar ve mevkiler için siyaset yapmayız. Makamlar, mevkiler gelir geçer."

Yeni siyasi parti kuruluyor iddialarına ilişkin Kurtulmuş, "Ben ihtiyaç duyulduğunu sanmıyorum ama Türkiye demokratik bir ülke, isteyen kurabilir. Ama millete, vatana ihanet etmeyecek." dedi.

KAŞIKÇI CİNAYETİ: BURADAN SİYASİ RANT OLMAZ

Numan Kurtulmuş, "Mesele öyle görünüyor ki siyasi boyut da kazandı. Bu boyut bizimle alakalı değil. Öyle görünüyor ki Trump yönetimi,bu meseleyi görmezden gelem eğilimi içerisinde. Amerika'nın iç siyasetini de etkileyecek bir konu olma potansiyeli taşıyor. herkes bu soruyu soracak. Gerçek ne , bunun arkasına kim var?. Suudi Arabistan bu soruların cevabını ortaya koyamadığı sürece bu gerilim olacak. Prens Selman için reformist diyorlar. Bunu nereden çıkartıyorsunuz? Buradan siyasi rant olmaz." ifadesini kullandı.

MİLLİ PARA

Kutulmuş, "Çok önemli şeyler oluyor. Böyle bri süreçteyiz. Dünyadaki siyasal sistem mimarisinin değişmesi lazım. BM bu haliydle barışı sağlayamıyor. Bırakı nsavaşı durdurmayı göç sorununu bile çözemiyor. İkinci ise finalnsal mimarinin değişmesi gerekiyor. ABD kendi parasını bir rezel para haline getirdi. Dünyadaki bütün finansal paraalrın gözden geçirilmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız çok büyük risk alarak bunu söyledi. Bunların yeniden adaletli bir şekilde gündeme geldiği yeni bir finansal mimari..." dedi.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gül
Gül - 7 ay Önce

Af bizim icin önemli gündeme gelmezsse size oy yok!!

Ece
Ece - 7 ay Önce

Af yoksa oy yok

Ece
Ece - 7 ay Önce

Seçimden sonraymis insanların umutlariyla oynamayin

saliha
saliha - 7 ay Önce

af yok oy yoktur

Hasan
Hasan - 7 ay Önce

Af bizim için önemli af yoksa oyda yok

Tolga
Tolga - 7 ay Önce

Oy yok size af yoksa

Mahkum ablası
Mahkum ablası - 7 ay Önce

Ne olur seçim öncesi af çıksın umutlarımızla oynamayın sevdiklerimizi bize kavuşturun dayanacak gücümüz kalmadı artık yeter af çıkmalı

yeter
yeter - 7 ay Önce

Yeter artik milletin duygulariyla oynamayin af şecime kalirsa imkansız ozaman oyumuzuda oyumuzuda vermeyiz